20. 5. 2018

Severočeskou krajinu si z elektrárenské výšky 140 metrů již prohlédly stovky zájemců, hledači pokladů zvýšili jejich dosavadní počet na 918 osob

Ledvice – Na celém světě je již několik milionů aktivních vyznavačů geocachingu, z toho více než milion jich žije v Evropě a kolem 20 000 přímo v České republice. Pětasedmdesát z nich, převážně z Ústeckého kraje, si přitom dalo v sobotu 19. května dostaveníčko u Elektrárny Ledvice, respektive v Informačním centru klasické energetiky Skupiny ČEZ. I když v této lokalitě je rovněž někde ukrytá keška, tentokráte byla středem jejich hlavního zájmu rozhledna na severní věži ledvických dvojčat a následně ještě pro 37 z nich vyjížďka speciálními Tatrabusy do nitra Dolů Bílina. Exkurze „kačerů“ v infocentru s výstupem na rozhlednu a návštěva Severočeských dolů byla součástí jejich setkání, jemuž říkají Event cache.

 

Průvodkyně z Informačního centra Eleketrárny Ledvice Dana Daňková   přiblížuje účastníkům exkurze, co kde je z rozhledny k vidění.

Nejvýše oficiálně veřejnosti přístupná rozhledna na průmyslové stavbě s přístupným ochozem ve výšce 140 metrů (i s prosklenou vyhlídkou má stavba ještě o 4 metry více) se nachází na jedné ze dvou podpůrných věží kotelny Nového zdroje Elektrárny Ledvice. A je tomu právě měsíc, co ji Skupina ČEZ zpřístupnila široké veřejnosti. Přestože jsou zde vzhledem k nepřetržitému elektrárenskému provozu daná poněkud jiná pravidla, než je běžné u klasických rozhleden, je o výstup na severní věž a úchvatný pohled na severočeskou krajinu veliký zájem. Svědčí o tom dosavadní návštěvnost (k 19. 5.), která čítá za první měsíc zpřístupnění rozhledny 918 osob. Pětasedmdesát z nich přitom právě patřilo do komunity vyznavačů geocachingu.

„Jsme komunita, v níž každý vystupuje sám za sebe a na vlastní zodpovědnost. Nicméně to neznamená, že bychom se nemohli scházet na rozmanitých kolektivních akcích. Rádi chodíme do přírody, protože v ní je poschováváno nejvíce keší. Také pořádáme různé akce, během nichž zbavujeme lesy odpadků, sázíme stromky či pomáháme čistit vodní toky. Pořádají se i eventy s označením mega a giga pro v řádu stovky či tisíce účastníků z celého světa. Náš ledvický event je ten malý, klasický. Sejdeme se, popovídáme si, vyměníme zkušenosti i naše osobní známky. Zároveň navštívíme nějakou místní zajímavost a samozřejmě, pokud jsou někde v okolí schované keše, tak jako správní geokačeři se je vydáme hledat,“ říká Milan Čvančara, který za CZ Geocaching organizuje setkání na severu Čech.

Infocentrum Elektrárny Ledvice s výstupem na rozhlednu a následná vyjížďka na úroveň Baltského moře v Dolech Bílina byly přitom x-tými zajímavými místy, které během poslední doby geokačeři v Ústeckém kraji navštívili. Před tím to byly například Masarykovo zdymadlo a vodní elektrárna Střekov, Skanzen Zubrnice, litoměřické podzemí, kamenolom v Ústí nad Labem či trolejbusová vozovna a lodní přístav tamtéž, ústřední železniční stavědlo v Krásném Březně, střekovská parní vodárna, Hvězdárna a planetárium v Teplicích a podzemní vojenská továrna v Rabštejně. V loni v listopadu pak například Teplárna Trmice.

„Jsme rádi, že o výstup na rozhlednu je takový zájem. Je tomu tak ve všední dny od úterý do pátku a hlavně v sobotu. Protože se jednotlivci i skupiny objednávají telefonicky či e-mailem předem, může se stát, že v daný den se ani na všechny nedostane. Zvláště pokud se jedná o velkou organizovanou skupinu, jakou jsou například příznivci geocachingu. Pokud se tedy na webových stránkách infocentra objeví, že v ten či onen den je rozhledna z technických důvodů uzavřena, neznamená to, že by byly nějaké problémy. Jednoduše a prostě je obsazeno kapacitně tak, že předem stanovený režim pro deset lidí ve skupině musel být časově upraven, aby se velká skupina mohla rozdělit na několik menších a všichni byli uspokojeni,“ říká Jiří Šinágl, ředitel Elektrárny Ledvice.

„Zatím nám vždy všude vyšli ochotně vstříc a všude se nám líbilo. Nejinak tomu bylo i v případě všech provozů Skupiny ČEZ, tedy v minulosti ve vodní elektrárně Střekov a Teplárně Trmice a nyní v Elektrárně Ledvice či Severočeských dolech. Všem, co to pro nás připravili a na místě se nám i věnovali, moc děkujeme. Určitě bychom si rádi v rámci Skupiny ČEZ nějakou exkurzi časem zopakovali. Napadá mě, že bychom se příště mohli podívat do zmodernizované Elektrárny Tušimice a případně i na malou vodní elektrárnu Želina,“ dodal Milan Čvančara.  

Geokačeři se scházeli u Elektrárny Ledvice ve skupinách tak, aby si během prohlídky infocentra a výstupu na severní věž kotelny Nového zdroje navzájem nepřekáželi. Jedna skupina proto v daných časových intervalech následovala za druhou. Prakticky non-stop byl pro ně promítán i 3D film přibližující historii, současnost a budoucnost klasické energetiky, a to od Velkého třesku až po závěrečné rozsvícení žárovky v bytové zástavbě velkoměsta. Na rozhlednu se dostali všichni, včetně jedenácti vlčat ze skautského oddílu Ústecká Dvojka. „Sám hraji geocashing a protože se jedeme podívat s vlčaty do chomutovského zooparku, napadlo mne spojit cestu tam s výstupem na rozhlednu v ledvické elektrárně. Všem se nám tu moc líbilo a výhled z rozhledny po okolí? To se nedá vyjádřit jedním slovem, ale zkusím to – paráda,“ uzavřel Martin Žitný vedoucí vlčat z Ústecké Dvojky.