Jak si poradit se svařováním ve vysoce specifickém prostředí jaderné energetiky. Na to chce nově připravovat mladé lidi Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Hněvkovice. S výukovou svařování má přitom mnohaleté zkušenosti.
„Výuka svařování má na naší škole téměř sedmdesátiletou tradici a naši absolventi nachází velmi dobrá uplatnění. Navíc patříme k nejbližším školám v okolí elektrárny a víme, že ze strany ČEZ je o tyto profese poptávka. Jsme rádi, že jsme se mohli domluvit na spolupráci,“
Absolventi by měli najít uplatnění nejen v ČEZ, ale i u dodavatelů, kteří pro Temelín a Dukovany svářečské práce zajišťují.
„V jaderné energetice je bezpečnost a s ní související kvalita naprostou prioritou. Proto jen to nejlepší je pro nás dost dobré a jsme rádi, že se můžeme zapojit do přípravy potenciálních zaměstnanců i dodavatelů. A těm úspěšným nabízíme velmi zajímavé uplatnění,“
Právě v temelínském Tréninkovém a realizačním centru budou žáci absolvovat řadu odborných praxí na svářečském zařízení nebo v materiálové laboratoři. Vedení školy by nový obor chtělo otevřít už od nového školního roku. „Musí tomu předcházet povolení od Jihočeského kraje, nicméně z hlediska učeben teorie máme kapacitu dostatečnou. Budou nás čekat úpravy v dílnách a ve spolupráci s ČEZ budeme řešit například i personální pokrytí výuky,“ doplnil Miroslav Jiříček, zástupce ředitele školy.
Zájemci nejen o nový obor se mohou více informací o studiu na SOŠ a SOU Hněvkovice dozvědět během Dne otevřených dveří, který škola připravila na 26. listopadu a 21. ledna.
Na jihu Čech spolupracuje ČEZ s jedenácti středními školami. Nově spolupráci rozšiřuje i o obornou školu. „U středních škol je spolupráce hlavně o motivaci mladých lidí ke studiu technických vysokých škol. V tomto případě budou mít úspěšní absolventi velkou šanci najít uplatnění v jaderné energetice hned po střední škole,“ doplnil Martin Máca, vedoucí útvaru strategický nábor ČEZ.