Virtuální prohlídky jaderných elektráren Temelín a Dukovany, netradiční fyzikální pokusy, a především pak diskuze s odborníky na energetiku. Takové jsou hlavní body devadesátiminutového programu „Setkání s energií“, který ČEZ od dubna spouští pro základní a střední školy. „Se studenty jsme se bavili o významu elektřiny pro naši civilizaci a o možnostech, jak ji získat. Probrali jsme výhody a nevýhody jednotlivých zdrojů, možnosti ukládání energie, elektromobilitu a nahlédli i do budoucnosti,“ uvedl Lukáš Svoboda, odborník z Jaderné elektrárny Temelín, který zde v minulosti několik let působil i jako operátor.
Díky speciálním brýlím s virtuální realitou ReakTour se studenti podívali i do nejstřeženějších a nejzajímavějších míst českých jaderných elektráren, jako jsou například reaktorové sály, velíny nebo vnitřky chladicích věží.
„Přišlo mi to zajímavé a i edukativní. Hodně mě bavila virtuální realita, díky které jsem se podívala někam, kde jsem dosud nebyla,“ popsala bezprostřední dojmy Marie Slabá, studentka čtvrtého.
„Přednáška byla skvělá, nejvíc mě zaujala budoucnost energetiky, převážně fúzní malé modulární reaktory. V Temelíně jsem byl se spolužáky na Jaderné maturitě. Aktuálně jsem přihlášen na studium VUT v Brně. A do budoucna bych rád s Temelíně spojil profesní kariéru,“ uved Šimon Staněk, student čtvrtého ročníku.
Prostřednictvím vzdělávacích programů se ČEZ snaží přitáhnout studenty k energetice.
„Je naší odpovědností zvyšovat u mladých lidí povědomí o tom, jak energetika funguje. Budoucí moderní energetika, postavená u nás hlavně na obnovitelných zdrojích a jaderných elektrárnách, bude potřebovat velké množství pracovníků a my na to musíme myslet předem. Setkání s odborníky, kteří už v energetice dělají, je podle mě tou správnou cestou, jak studenty motivovat, aby se tímto směrem jednou sami vydali,“
„Setkání s energií“ je součástí rozsáhlého vzdělávacího programu Skupiny ČEZ. Projekt je pro školy zdarma. Do konce aktuálního školního roku má ČEZ v plánu stihnout minimálně šest desítek setkání ve školách po celé České republice. Více informací na: www.setkanisenergii.cz
Vzdělávací program Skupiny ČEZ zahrnuje různé typy oborných stáží pro středoškoláky a vysokoškoláky, programy pro žáky základních škol, školní exkurze do areálů a infocenter Skupiny ČEZ nebo třeba živě vysílané prohlídky z interaktivního TV studia Virtuálně v elektrárně. I díky těmto aktivitám se ČEZ daří průběžné pokrývat personální potřeby i přes zpravidla náročné požadavky na technické vzdělání nebo odbornou způsobilost.
Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 4,9 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.