Práce s jedním kontejnerem trvají necelých pět dní. Pomocí dálkově ovládaného zavážecího stroje pod vodou umístí odborníci do každého z kontejnerů devatenáct palivových souborů. Ještě pod vodou pak usazují vnitřní víko kontejneru. Už mimo bazén, ale stále na reaktorovém sále následuje odvodnění a vysušení kontejneru.
„Během vakuového sušení se v kontejneru snižuje tlaku až na cca setinu atmosférického tlaku. Jenom vlastní vysoušení zabere necelý den,“
Po provedení potřebných zkoušek těsnosti technici kontejner převáží do skladu použitého paliva, který se nachází v areálu elektrárny.
Aktuálně je ve skladu umístěno 63 kontejnerů. Pod dohledem kamer Mezinárodní agentury pro atomovou energii zde budou až 60 let.
„Ve třech kontejnerech, které jsme přesunuli do skladu, je 57 palivových souborů. Díky nim elektrárna mohla vyrobit bezemisní elektřinu, která odpovídá přibližně devítiměsíční spotřebě všech českých domácností,“
ČEZ použité jaderné palivo skladuje v areálech obou jaderných elektráren. Každá z jaderných elektráren má svůj vlastní sklad. V Dukovanech mají dva sklady, dohromady s kapacitou 193 kontejnerů. Stávající temelínský sklad s kapacitou 152 skladovacích kontejnerů je v provozu od roku 2010. Ročně do skladu na plochu většího pokoje umístí energetici čtyři a šest kontejnerů s palivem, ze kterého vznikla elektřina odpovídají roční spotřebě všech českých domácností. Kontejnery jsou v rámci dohod o mírovém užívání jaderné energie pomocí průmyslových kamer monitorovány Mezinárodní agenturou pro atomovou energii.
V harmonogramu odstávky mají energetici téměř 16 tisíc činností včetně 82 investičních akcí. I s dodavateli se do odstávky zapojí přibližně tisícovka lidí. Letos jde o první plánovanou odstávku v Temelíně. Dvouměsíční odstávka druhého bloku začne ve druhé polovině srpna.