Elektřinu, kterou za rok spotřebují domácnosti menšího města, loni ušetřila Jaderná elektrárna Temelín. Je to výsledek na optimálního nastavení především největších cirkulačních čerpadel, které zajišťují oběh vody chladicími věžemi a kondenzátory ve strojovně. Od předloňského roku k tomu energetici využívají výsledky moderních matematických metod na zpracování velkých dat.
„S Big Data jsme pro provozní režimy začali pracovat v roce 2021 u prvního bloku. Od loňského roku metodu využíváme naplno pro oba bloky. Díky tomu se nám podařilo ušetřit více než pět tisíc MWh elektřiny,“
Pomocí moderních matematických metod energetici porovnávají hned několik veličin – teplotu a vlhkost vzduchu, teplotu chladicí vody a vlastní spotřebu cirkulačních čerpadel, která vhání vodu do chladicích věží. Výsledkem je pak optimální nastavení výkonu čerpadel vhánějících vodu do chladicích věží. Toto nastavení pak operátoři dvakrát denně aktualizují v návaznosti na předpověď počasí.
„Efektivita provozu našich elektráren není jen o zvyšování výkonu nebo zvládnutých odstávkách. Je to i o úsporách, které se optimálním řízením provozu dají získat. Jen loňské úspory v Temelíně by stačily k pokrytí roční spotřeby přibližně patnácti set českých domácností,“
Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 0,8 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.