Dva nové separátory energetici instalovali v nejaderné části elektrárny během letní odstávky. Šlo o jednu z nejnáročnějších prací během odstávky druhého bloku, kdy bylo nutné zkoordinovat 488 dílčích činností. Náročná byla nejen vlastní výměna, při které energetici manipulovali se zařízením vážícím přes 120 tun a dlouhým přes třicet metrů, ale i následné napojení na technologii. (více k usazení najdete zde https://www.cez.cz/cs/pro-media/tiskove-zpravy/v-temeline-usadili-na-pozici-obri-separatory-89205)
Zkoušky před najetím a následné garanční měření potvrdily kvalitu projektu i technického provedení a hodnotu navýšení výkonu elektrárny.
„Zvýšení výkonu je efektem vyšší účinnosti. Výkon reaktoru zůstává stejný, díky novým separátorům dokážeme lépe využít páru v nejaderné části elektrárny a v konečném důsledku získat na generátoru vyšší výkon,“
O čtyři elektrické megawatty vyšší výkon znamená, že při stejném výkonu reaktoru a ze stejného množství paliva má druhý blok potenciál ročně vyrobit až o téměř 30 tisíc MWh elektřiny více. To odpovídá spotřebě přibližně osmi tisícům českých domácností. Přitom se nemusí spálit cca 30 tisíc tun hnědého uhlí a do ovzduší vypustit přibližně 27 tisíc tun CO2. „Vyšší výkon jaderných elektráren obecně znamená méně elektřiny vyrobené v uhelných elektrárnách, a tedy ušetřené emise skleníkových plynů,“ doplnil Jan Kruml.
V roce 2000 začínal Temelín s výkonem 2x 981 MWe. Za dvacet let provozu ČEZ výkon jihočeské elektrárny navýšil o 206 MWe, což odpovídá velkému uhelnému bloku. Podobným procesem si v minulosti prošla také druhá česká jaderná elektrárna v Dukovanech, kde ČEZ původní výkon 4 x 440 MWe díky technickým inovacím navýšil na 4 x 510 MWe.
„Veškeré modernizace a úpravy na obou elektrárnách probíhají s maximálním důrazem na bezpečnost. Do posilování bezpečnosti a modernizace zařízení investujeme na obou elektrárnách v průměru přes dvě miliardy ročně. Jenom tak lze obě elektrárny udržet v dobré kondici dlouhé desítky let,“
Původní projektový výkon temelínské elektrárny začínal na 2x981 MWe. Během dvaceti let provozu pak ČEZ výkon Temelína postupně zvyšoval při zachování nebo zlepšení bezpečnostních parametrů. Například v roce 2013 posunul výkon každého temelínského bloku díky využití projektových rezerv o čtyři procenta, tedy o 40 MWe. V letech 2014 a 2015 pak nové nízkotlaké rotory turbín přinesly další dvě procenta, což pro každý blok znamenalo dalších cca 20 MWe na výkonu. Před dvěma roky přineslo další 4 MWe odvodnění vysokotlakých dílů u turbín na obou blocích. Celkový výkonový přírůstek elektrárny činí 206 MWe, což odpovídá velkému uhelnému bloku.