Často jde zároveň o unikátní technické i krajinotvorné prvky. Místa, kde se rodí ekologická energie, se letos v létě představí veřejnosti prostřednictvím soutěže o zajímavé ceny.
Jak na to? Stačí navštívit minimálně šestici z tuctu vybraných vodních elektrárenprovozovaných Skupinou ČEZ v České republice https://www.cez.cz/cs/leto-krajinou-skupiny-cez/ a prudce se zvyšuje šance vyhrát některou ze zajímavých cen. Klíčem k výhře je otisknout do herní karty razítko z Infocenter elektráren Dlouhé stráně, Hučák a Čeňkova pila nebo opsat kód z plakátů umístěných u vstupů do všech zbývajících elektráren.
Nekorunovanou královnou mezi vodními elektrárnami letního okruhu a dlouhodobým suverénem návštěvnosti a magnetem na turisty je jeden z „divů“ České republiky – přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně na hřebenech Jeseníků, kam jen loni dorazilo 88 756 turistů.
Své kouzlo mají ale i všechny ostatní. Přijďte se o tom přesvědčit! Podívejte se, jak Královéhradecké Infocentrum umístěné v secesní budově malé vodní elektrárny Hučák a zaměřené na obnovitelné zdroje energie interaktivní formou představuje principy a možnosti zdrojů založených na využití síly vody, větru, slunce, biomasy, atd. Nahlédněte do zákulisí přečerpávací vodní elektrárny Dalešice, která v praxi demonstruje výhody a možnosti těchto obrovských energetických baterií pro celou českou elektrizační soustavu.
Ocenit aspoň pohledem ale můžete i architektonické skvosty své doby – například elektrárnu pod pohádkovou přehradou Les Království, Spálov postavený ve stylu art deco, Čeňkovu Pilu – symbol Klostermannova Světa lesních samot, ale i další elektrárny.
TIP PRO VÁS: Část elektráren včetně běžně nepřístupných provozních interiérů si před cestou za razítkem a kódem lze prohlédnout prostřednictvím virtuálních prohlídek na http://virtualniprohlidky.cez.cz/cez-virtualni-prohlidky/
Apetit Čechů po tzv. technické turistice je stále silnější, svědčí o tom i statistiky návštěvnosti Infocenter a provozů Skupiny ČEZ v roce 2018. Do energetických lokalit po celé České republice zavítalo historicky rekordních 235 254 lidí, což je meziročně o 4,9 % více. Největší zájem se koncentruje do letních měsíců, lidé však na většinu lokalit jezdí po celý rok. Přijďte se i vy podívat na místa, kde vzniká ekologická energie!
Více o Infocentrech Skupiny ČEZ v ČR www.cez.cz/infocentra
Věděli jste, že…
- přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně – jeden z „divů světa“ – disponuje největší reverzní vodní turbínou v Evropě – o instalovaném výkonu 325 MW?
- rotující část každého ze čtyř soustrojí vodní elektrárny Orlík má výšku paneláku (27 metrů), celkovou hmotnost 650 tun a hmotnost nejtěžšího dílu – rotoru generátoru – činí 400 tun?
- vodní elektrárna Lipno se nachází v podzemní kaverně o rozměrech 65 x 22 m a výšce 37 m, vylámané v hloubce 160 m pod terénem v blízkosti hráze?
- ve Štěchovicích jsou v provozu hned dvě vodní elektrárny? Vedle klasické elektrárny na Vltavské kaskádě dodává špičkovou energii také přečerpávací vodní elektrárna Štěchovice II s horní nádrží o objemu půl milionu kubíků na kopci Homole?
- vodní elektrárna Pastviny z roku 1933 fungovala prvních více než 30 let jako přečerpávací elektrárna, největší v tehdejším Československu?
- malá vodní elektrárna Čeňkova Pila umístěná nad soutokem Vydry s Křemelnou nepřetržitě už od roku 1912 využívá vody pocházející z šumavských slatí k výrobě ekologické elektřiny?