„Před časem jsme se rozhodli, že bychom rádi oživili extravilán naší obce o příjemné místo pro relaxaci. Volba padla na výsadbu nového ovocného sadu, v němž si bude moci každý sám natrhat ovoce podle vlastní chuti, což jistě bude hlavně lákavé pro děti. Celé území by se také mělo časem přeměnit v klidovou zónou a přirozenou hranicí mezi zastavěnou částí obce a komerční oblastí. Ovocné stromy budou navíc poskytovat potřebný stín, poslouží jako větrolam a podpoří i zadržování vody v krajině,“ říká Pavel Cihlář, starosta Tuchoměřic.
Výsadba ovocného mixu probíhala v režii místních rodin a za dohledu odborníků zahradnické firmy tak, aby byla dodržena restriktivní opatření související s covid-19. K dispozici byla desinfekce a stromy byly usazovány do země ještě ve větší vzdálenosti od sebe, než je nyní z bezpečnostních důvodů mezi osobami dovolena. Sázející měli z domova přinesené vlastní zahradnické náčiní a pochopitelně nasazené roušky, pokud se zrovna nejednalo o jednu z jednatřiceti rodin u svého stromu. „Číslo jednatřicet není náhodné. Dnes si totiž připomínáme stejný počet let od 17. listopadu 1989, takže jsme výsadbu pojali jako takovou symboliku. Nu, a kolik stromů, tolik sázejících rodin. Museli jsme přitom udělat pořadník, takový byl mezi našimi obyvateli o výsadbu na kraji obce zájem,“ dodal starosta.
Realizaci výsadby rodinného typu, tedy takovou jíž se účastní samotní obyvatelé měst a obcí, pochopitelně vždy vítá i Nadace ČEZ. Dokazuje to sounáležitost lidí s místem, v němž žijí, že jim záleží na životním prostředí i na budoucnosti dalších generací a také na dobrých sousedských vztazích. Zatímco v prvních letech po spuštění grantu Stromy se většinou vysazovala klasická stromořadí původních a v krajině již chybějících dřevin, ale i křovin, nyní stále častěji přichází na řadu výsadba obecních sadů či ovocných alejí.
„Jsme rádi, že vedení obcí i v této nelehké době najdou způsoby, jak výsadbu bezpečně zrealizovat. Zelených plic totiž není nikdy dost. Ostatně i proto jsme letos grant Stromy rozšířili také na obecní sady, parky či veřejné zahrady. Další letošní novinkou je, že dlouhotrvající enormní zájem o tento grant vedl správní radu nadace k úpravě zásadního pravidla, takže nyní kromě měst a obcí mohou o něj žádat i neziskové organizace. Některé obecně prospěšné společnosti tak již navracejí ovocné stromy i tam, kde dříve v hojné míře rostly, ale časem z krajiny vymizely nebo z nich zbyla už jen plodící torza. Většinou proto, že obec z nějakého důvodu v daném místě zanikla. Samozřejmě vítáme i výsadbu zcela nových ovocných sadů jako třeba právě v Tuchoměřicích,“ uzavřela Michaela Ziková, ředitelka Nadace ČEZ.