„V souladu s územním plánem chceme na původně jen travnatém pozemku, který byl ovšem zarostlý náletovými dřevinami, založit obecní park a následně obnovit vodní plochy jako protipovodňové záchytné rybníky vedoucí podél vodoteče Chomelského potoka. Ovocný sad přitom zapadá do naší strategie nové výsadby veřejné zeleně. Rádi bychom zde také vybudovali dětské hřiště jak pro místní, tak i pro děti chalupářů a chatařů. Nadaci ČEZ patří naše veliké díky, neboť jako malá obec máme omezený rozpočet, a to ještě na nejdůležitější investiční akce. Každá koruna v obecní pokladně navíc, je tudíž u nás vítána,“
Výsadbu nové či obnovu stávající zeleně v katastrech měst a obcí podporuje Nadace ČEZ již devět let. Během této doby na různých místech v České republice zapustilo kořeny více než 100 tisíc stromů a keřů. Převážně jde o lípy, javory a habry, různé druhy jehličnanů a ovocných stromů či rozmanité okrasné keře. Někde byly ozdraveny původní aleje u silnic a polních cest, jinde byla obnovena, případně zcela nově vznikla, liniová, sadová či parková výsadba.
„V rámci celé republiky tak bylo podpořeno již na 600 zelených projektů za téměř 60 milionů korun,“ dodává Michaela Ziková, ředitelka Nadace ČEZ s tím, že letos byl grant rozšířen i na obecní sady, parky či veřejné zahrady. „Ukázalo se, že nejen klasická liniová výsadba je v obcích vítána. Proto jsme jim v rámci grantu Stromy nabídli i jiné možnosti a jak je vidět na příkladu obce Chomle, byl to z naší strany dobrý počin.“ Další novinkou je podle Michaely Zikové to, že o grant Stromy už nemusí žádat je místní samosprávy, ale i obecně prospěšné spolky či příspěvkové organizace, tedy například dobrovolní hasiči, tělovýchovné jednoty, školy, různá obecní sdružení a podobně.