V rámci probíhající pravidelné odstávky bloku pro výměnu paliva musí elektrárna zvládnout provést dalších 34 technických a investičních akcí. Modernizace podružných rozvaděčů patří mezi technicky, časově i ekonomicky nejnáročnější. Příprava rozsáhlé investiční akce začala již v roce 2015 a postupně bude probíhat až do roku 2021. Celkové náklady dosáhnou 420 mil. Kč.
Na prvním bloku bude vyměněno 278 polí, ze kterých se ovládá přes 1100 zařízení, jako jsou pohony armatur, čerpadla, ventilátory, potřebné pro provoz bloku. „I přes dlouhodobé používání bylo zařízení stále funkční a v dobrém stavu. K výměně jsme mimo jiné přistoupili kvůli přísnějším podmínkám provozu na dalších 20 až 30 let, ale i z pohledu dostupnosti náhradních dílů,“ říká ředitel elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský. „Po výměně zařízení za nové moderní přístroje, jako jsou jističe, stykače, relátka apod., zůstává jejich funkčnost zachována, ale zvýší se provozní spolehlivost i bezpečnost obsluhy pro následující desetiletí,“ dodává Miloš Štěpanovský.
Nejdříve přichází na řadu zajištění zařízení pro bezpečné odpojení kabeláže a následná kompletní demontáž plechových skříní včetně přístrojů. Po montáži musí pracovníci měřením ověřit stav několika tisíc kabelů, připojit tisíce vodičů, odzkoušet správnou funkci a aktuální stav zaznamenat do dokumentace. Bez provedení všech těchto činností nemohou operátoři a provozní personál uvést zařízení do provozu. Rekonstrukce proto probíhá nepřetržitě a pracuje na ní přes 170 pracovníků dodavatelů a několik desítek pracovníků ČEZ. Přes den provádí činnosti náročnější na pozornost, tzn. připojování a zkoušky, v noci převážně montážní a zámečnické práce.