Stačila chvilka a jiskra zažehlá při řezání a broušení kovů v dílně údržby se změnila v rychle se šířící požár. Zlověstný start do dnešního rána v Energetickém centru Jindřichův Hradec (EC JH) umocnilo ještě zranění zaměstnance obsluhy při okamžité evakuaci zasaženého objektu dílny údržby, který zůstal uvězněn v silně zadýmeném prostoru. Tváří v tvář hrozbě exploze tlakových lahví a autogenní soupravy alarmovala obsluha zařízení jindřichohradecký hasičský záchranný sbor. Jen několik zasvěcených přitom vědělo, že se jedná o pečlivě připravené havarijní cvičení věrně simulující skutečnou kritickou situaci.
Krátce po půl deváté se tak na dispečinku Hasičského záchranného sboru ÚO Jindřichův Hradec rozblikaly kontrolky signalizující požadavek na okamžitý výjezd. Celá akce zahrnující příjezd na místo, vyhledání a záchranu zraněného pracovníka a uhašení simulovaného požáru byla ukončena za 30 minut. Zasahující hasiči průběžně využívali termokamery při vyhledávání zraněného zaměstnance a ke kontrole teploty tlakových lahví a autogenní soupravy.
„V našem ekologickém provozu, kde prakticky jediným palivem je sláma, představuje její zahoření jednu z nejpravděpodobnějších příčin vzniku požáru. Ceníme si proto možnosti ověřit činnosti a spolupráci našich zaměstnanců s jednotkou HZS ÚO Jindřichův Hradec,“ řekl provozní ředitel EC JH Libor Maxa.
„Při dnešním havarijním cvičení byla ověřena spolupráce pracovníků obsluhy a členů Havarijního štábu ECJH s jednotkou Hasičského záchranného sboru územního odboru Jindřichův Hradec. Cvičení prokázalo, že zaměstnanci Energetického centra v Jindřichově Hradci jsou velmi dobře připraveni řešit a úspěšně zvládnout i tento typ mimořádné události. Jejich spolupráce s příslušníky HZS byla dle hodnocení velitele zásahu na velmi dobré úrovni. Při vyhodnocení havarijního cvičení nebyly zmíněny žádné zásadní nedostatky,“ shrnul havarijní cvičení specialista útvaru Havarijní připravenost ČEZ, a. s., Josef Tisoň, který má na starosti přípravu a realizaci havarijních cvičení na klasických a vodních elektrárnách Skupiny ČEZ.
„Zasahovali jsme v netradičním prostředí energetického provozu, kde se musíme rychle rozhodnout o použití specifických postupů při zvládnutí požáru i v případě záchrany a transportu zraněného,“ zdůraznil specifika cvičení velitel stanice HZS ÚO Jindřichův Hradec mjr. Ing. Lukáš Janko. Zároveň jako pozitivní zhodnotil činnost obsluhy a členů havarijního štábu provozu a jejich velmi dobrou a účelnou spolupráci se zasahující jednotkou HZS.
Havarijní cvičení v EC JH patří do pestrého kalendáře akcí podobného druhu. Každoročně mají obsluhy, spolupracující policisté, hasiči a další členy integrovaného záchranného systému na programu zhruba dvacítku cvičení na elektrárnách po celé ČR.
EC Jindřichův Hradec ročně vyrobí v průměru zhruba 30 milionů kWh, a pokryje tak spotřebu více než 10 tisíc jihočeských domácností. Je také zdrojem 120 tisíc GJ tepla.
Více informací o energetickém využití biomasy ve zdrojích Skupiny ČEZ v ČR
Energetické centrum Jindřichův Hradec
Dnešní Energetické centrum Jindřichův Hradec je původní energetika textilního podniku Jitka, která používala jako palivo výhradně mazut a plyn. Na místě mazutových kotlů K1 a K2 byl následně vybudován čistě biomasový kotel K5 a ve strojovně instalována nová odběrová turbína TG3 s kondenzací. Chladicí voda je zde ochlazována na chladicí věži s přirozeným tahem. Pro palivo rostlinného původu byla postavena uzavřená hala na cca třídenní zásobu paliva. Základním palivem jsou balíky slámy, sena a cíleně pěstované energetické rostliny. Palivo je sváženo z okruhu cca 70 km vlastní dopravou. Je uskladněno v hale, kde je již automatickým podavačem rovnáno do palivových cest. Dvojicí řetězových dopravníků je následně dopraveno k rozdružovači a dále šnekovým podavačem tlačeno do kotle na rošt.
K dispozici zůstávají ještě mazuto-plynové kotle K3 a K4, které jsou nasazovány pouze jako záloha při vykrývání špiček dodávek tepla. Hlavním palivem je mazut.