19. 4. 2023

V Temelíně vyvezli palivo z reaktoru prvního bloku a pokračují v kontrolách turbíny a bezpečnostních systémů

Všech 163 palivových souborů plánovaně vyvezli technici Jaderné elektrárny Temelín z reaktoru prvního bloku. Vyvážení trvalo necelých pět dní. Nyní se odborníci připravují na odvoz kontejnerů s použitými soubory. První blok je z důvodu výměny paliva plánovaně odstaven od 7. dubna.

Necelých pět dní trvalo vyvezení všech 163 palivových souborů z reaktoru prvního bloku. Do vedlejšího bazénu skladování technici soubory přesouvali pomocí dálkově ovládaného zavážecího stroje. Vše přitom probíhalo pod vodou, která dostatečně chránila ostatní pracovníky na reaktorovém sále. Současně technici připravují na odvoz tří kontejnerů s použitým palivem do skladu v areálu elektrárny.

„Na pokrytí průměrné roční spotřeby jedno obyvatele České republiky by stačilo přibližně pět gramů našeho paliva. Ve třech kontejnerech, které přesuneme do skladu je 57 palivových souborů. Díky nim elektrárna mohla vyrobit elektřinu, která odpovídá přibližně devítiměsíční spotřebě všech českých domácností,“

uvedl Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Zpět do reaktoru technici vrátí 121 palivových souborů, které doplní 42 novými soubory. Zpětné zavážení energetici plánují na polovinu května. Palivové soubory, které se už nevrací do reaktoru, zůstávají přibližně deset let v bazénu skladování vedle reaktoru. Poté je technici převezou ve speciálních kontejnerech převezeny do skladu použitého paliva, který je od roku 2010 v provozu v areálu elektrárny. Tady mohou být umístěny až 60 let.

V harmonogramu odstávky mají energetici téměř 16 tisíc činností včetně 82 investičních akcí. I s dodavateli se do odstávky zapojí přibližně tisícovka lidí. Letos jde o první plánovanou odstávku v Temelíně. Dvouměsíční odstávka druhého bloku začne ve druhé polovině srpna.

 

 

Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 5,4 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.