„Poměrně frekventovaný přechod byl dosud bez osvětlení, což zvláště na podzim a v zimě, kdy bývá snížená viditelnost, znamenalo pro přecházející určité riziko. Nachází se totiž u víceúčelového sportoviště a odpočinkového areálu Halda. Obě místa jsou přitom hojně navštěvována jak dospělými, tak hlavně dětmi a mládeží, případně maminkami s ratolestmi na procházce,“ uvedl František Habada, starosta obce, která se nachází v údolí Červeného potoka v Pražské plošině.
Od roku 2013, kdy Nadace ČEZ podpořila prví projekty v rámci grantu Oranžový přechod, jich jen ve Středočeském kraji bylo realizováno 23 za 3,1 milionu korun. V celé České republice pak bylo podpořeno 151 projektů za 22,7 milionu korun. „Počet projektů ovšem neodpovídá počtu Oranžových přechodů, neboť v některých městech či obcích se jich podařilo v rámci jednoho projektu vybudovat dva i více. Příklad za střední Čechy je třeba Mělník, za severní Postoloprty. Velice nás těší, že je o tento grant mezi městy a obcemi stále veliký zájem. S jeho vyhlášením proto počítáme i letos, a to na začátku února, " poznamenala Michaela Ziková, ředitelka Nadace ČEZ.
Ve Studeněvsi již jeden Oranžový přechod vybudovali v roce 2016, a to za stejnou částku 113 401 Kč jako nyní. Protože nasvícení „bílé zebry“ se velice osvědčilo. Zkusili si po třech letech zažádat o grant na další přechod. „Jsme rádi, že jsme se žádostí opět uspěli. Díky Nadaci ČEZ teď u nás bude na komunikacích opět o něco více bezpečněji,“ kvitoval na závěr starosta Habada.