„Původně jsme plánovali, že se do sázení zapojí také občané, chystali jsme pro ně i odborný workshop. Nakonec jsme museli v souvislosti s aktuální koronavirovou situací vše nechat na odborné firmě a přednášku jsme přesunuli na příští rok,“ vysvětlil starosta Žabně David Hejneš.
Na doporučení odborníků se rozhodli osázet všechny nově vzniklé aleje ovocnými stromy, hlavně starými odrůdami švestek (Durancie) a jabloní (Jadernička moravská), které doplňuje několik sazenic slivoní (Jojo), hrušní, višní a třešní.
„Zaměřili jsme se hlavně na původní polní neboli mezní cesty, které kdysi vytyčovaly meze a rozdělovaly jednotlivé zemědělské pozemky. Zemědělské plochy u nás byly zbytečně velké a proto jsme s radními usilovali o jejich rozdělení,“ dodal starosta David Hejneš. Cílem Žabně je zvýšit biodiverzitu krajiny v okolí obce a zároveň vytvořit podmínky pro nové vycházkové i cyklistické trasy.
Nadace ČEZ dosud podpořila téměř 60 miliony korun na 550 projektů zaměřených na výsadbu zeleně, obyvatelé měst a obcí díky tomu zasadili zhruba 100 000 stromů či keřů. Jeden strom za svůj život odebere z atmosféry přibližně jednu tunu CO2. Slouží rovněž jako přirozený kryt a zdroj potravy pro drobné živočichy, větrolam nebo protihluková stěna.
„Jsme rádi, že lidé i nyní pamatují na životní prostředí ve svých obcích. Žabeňský koncept návratu k takzvaným mezním cestám se mi líbí, stejně jako snaha obce o rozšíření možností na výlety a procházky," řekla ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková.
V Moravskoslezském kraji letos Nadace ČEZ podpořila sázení stromů také v Orlové, Mostech u Jablunkova, Hlučíně, Štěpánkovicích, Janovicích, Příboře a ostravské Nové Vsi.