„Všechny tyto přechody se totiž nacházejí v městské památkové zóně. Proto jsou nasvětlovací sloupy po dohodě s odborem památkové péče a souhlasu Nadace ČEZ černé barvy. Lépe tak zapadají do historického koloritu,“ osvětlil barevnou odlišnost Lukáš Kuda, manažer rozvoje města Mělníka. Jak dodal, starší dva přechody se nacházejí v těsné blízkosti komplikované křižovatky s Pražskou ulicí a dva nové více v nitru Fibichovy ulice. Ta je poměrně dost frekventovanou „dělící čárou“ mezi jednotlivými částmi města. Navíc se v ní nacházejí pobočky hned několik peněžních ústavů, zdravotní pojišťovny či mobilních operátorů a třeba i vyhlášené pekařství, další prodejny a provozovny. Přes přechody se dá rychle pěšky dostat i přímo do historického centra nebo naopak z něj ven.
„Oba nově nasvícené přechody jsou tudíž důležité pro všechny, co docházejí v této části města pěšky do zaměstnání, na úřady, za službami či nákupy. Pro děti a mládež jsou zase spojnicí při jejich cestách do škol, za sportem, kulturou i jejich koníčky v různých zájmových organizacích. Jsme velice rádi, že nám Nadace ČEZ opět vyšla v grantovém řízení vstříc. Prakticky před rokem, respektive 23. července, jsem při stejné příležitosti v Bezručově ulici říkal, že bychom to rádi jednou dotáhli alespoň na tucet Oranžových přechodů ve městě. Nyní už mohu prohlásit, že cíl je splněn. Teď jich už je deset a příslib finančních prostředků na realizaci dalších dvou, a to v ulicích Legionářů a Nemocniční, již od nadace máme. S jejich zprovozněním počítáme v příštím roce. Takže ještě jeden veliký dík, tentokráte předem,“ uvedl Ctirad Mikeš, starosta Mělníka.
Nadace ČEZ osvětluje pod dohledem odborníků z řad krajských zástupců BESIP a na základě znalostí a doporučení místních samospráv přechody pro chodce od roku 2013. Grantové řízení Oranžový přechod je zaměřeno na podporu zvyšování bezpečnosti chodců formou instalace osvětlení přechodů jak v zastavěných oblastech (intravilán), tak i mimo ně (extravilán). Někde se přitom samosprávám úspěšně daří nasvítit v rámci jednoho grantu hned několik přechodů a zároveň také uspět s žádostí o nový grant v dalším časovém období.
„Zářným příkladem ve Středočeském kraji je právě Mělník, kde pravidelně využívají finanční prostředky k nasvícení hned dvou či dokonce tří problémových míst. Vzhledem k celkovému počtu již realizovaných Oranžových přechodů a přípravě dalších dvou je vidět, že vedení města opravdu myslí na jeho obyvatele. Řídí se přitom přesně základním bezpečnostním heslem na silnicích - Vidět a být viděn. Právě v tomto duchu podporujeme města a obce v budování osvětlených přechodů v místech, kde se pohybuje hodně lidí a hlavně děti,“ kvituje Michaela Ziková, ředitelka Nadace ČEZ.
Nasvícení přechodů prostřednictvím grantu Oranžový přechod Nadace ČEZ probíhá ve městě na soutoku Labe s Vltavou po etapách, na každou přispívá nadace 120 000 korunami. První trojice Oranžových přechodů vznikla již v roce 2015 v ulicích Nemocniční, Českolipská a O. Wenzla. V roce 2017 k nim přibyly další v Krombholcově, Fibichově a Pražské ulici a v roce 2020 dva v Bezručově ulici. První desítku pak uzavírají dva nové přechody ve Fibichově ulici z letošního 26. července. Další dvojice přechodů v ulicích Legionářská a Nemocniční s realizací v roce 2022 je právě v přípravě.