Zájem o letošní Letní univerzitu projevilo 110 vysokoškoláků. Na základě následných testů energetici vybrali třetinu z nich. Na ní pak během dvou týdnů čekaly tři desítky přednášek a prohlídek například kontrolovaného pásma, strojovny, havarijního řídícího střediska nebo Laboratoře radiační kontroly okolí.
„Energetika se mění, roste význam jádra, do hry navíc vstupují modulární reaktory. Studenti si tyto příležitosti uvědomují a je dobře, že jim jdou takto naproti. Pro nás je to zase příležitost získat kvalitní lidi pro současné i budoucí jaderné zdroje,“
Jen v Temeně ČEZ letos přijme téměř stovku nových lidí. Hodně se přitom soustředí na budoucí operátory. „Z hlediska provozu jde o klíčové pozice, se kterými je spojen i zajímavý kariérní růst, aniž by člověk musel měnit svého zaměstnavatele. Ze současných účastníků Letní univerzity má třetina psychologický profil, který by jim do budoucna umožnil usednout do prestižního křesla na blokové dozorně,“ uvedl Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.
Prestiž celé akce zvýšilo setkání s předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Danou Drábovou.
„Pro mě je Letní univerzita příležitost poskytnout studentům informace, ke kterým se nemusí v rámci klasického studijního programu dostat a současně i možnost poslechnout si, co si o nás myslí. Absolventy Letní univerzity potkávám v Temelíně, Dukovanech i u nás na úřadě a musím říci, že jsem ráda, protože jejich reference jsou vynikající,“
Letní univerzita se nám líbila, v energetice se chceme uplatnit, zaznívalo od studentů
„Chtěla jsem poznat elektrárnu a seznámit se s lidmi, kteří myslí podobně. Program byl zajímavý, naplnil jak odbornou, i socializační část. Hondě zajímavá byla návštěva kontrolovaného pásma a možnost podívat se na reaktor zblízka,“ konstatovala studentka 4. ročníku Strojní fakulty VUT v Brně Kateřina Veličková, která byla jednou ze šesti účastnic.
„Prostředí tady je hodně přátelské, všichni jsou k nám vstřícní, přednášky máme na zajímavá témata. Jako student VŠCHT jsem rád, že i chemie má na elektrárně velké zastoupení. I díky tomu, že jsem mohl poznat zdejší prostředí, tak seriózně o kariéře v ČEZ uvažuju,“ řekl Filip Sviták, student VŠCHT.
„ČEZ nám přinesl velmi kvalitní přednášející, zajímavé byly i návštěvy jednotlivých částí elektrárny. Svojí budoucnost vidím právě v energetice, protože si myslím, že je to část průmyslu, které se bude velmi rychle rozvíjet a jaderná energetika je podle mě jedna z nejčistších energetik, která nás bude v budoucnu zaměstnávat,“ konstatoval Andrej Prítrzký, student 4. ročníku ČVUT.
Prestiž celé akce zvýšilo setkání s předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Danou Drábovou, nebo top manažery firmy. Poslední den pak studenti museli získané vědomosti prokázat během závěrečných zkoušek. Více o vzdělávacích aktivitách je možné nalézt na speciálním webu www.kdejinde.cz.