Všechny plně provozované elektrárny, patřící společnosti ČEZ, již vlastní mezinárodní certifikát systému řízení ochrany životního prostředí EMS (Environmental Management System). Dnes (26.6.2002) ČEZ převzal tento certifikát od nezávislé auditorské firmy, s více jak 140 letou tradicí, DET NORSKE VERITAS Certification B.V. The Netherlands. Byl tak završen více než čtyřletý proces zavádění systému řízení ochrany životního prostředí v ČEZ, a. s. Dílčí výsledky byly dosaženy již v roce 2001, kdy certifikát EMS obdrželo 5 uhelných elektráren a Jaderná elektrárna Dukovany. Jadernou elektrárnu Temelín bude čekat certifikace po ukončení zkušebního provozu. Systém řízení a provozování všech plně provozovaných elektráren ČEZ, a. s., je tak v souladu s normou ISO 14001.
“Smyslem EMS a jeho certifikace je zavést v elektrárnách taková opatření, která umožní stálé hodnocení jejich vlivu na životní prostředí," uvedla Tamara Spilková, vedoucí oddělení EMS v úseku klasická energetika a vedoucí projektu “Řízení ochrany životního prostředí?. “Konkrétním přínosem těchto opatření je nižší zátěž životního prostředí v okolí provozů, ale také úspora materiálů a energií či zvyšování kvality výroby. Získané certifikáty potvrzují, že vnitřní procesy v uvedených elektrárnách jsou plně ve shodě s normou ISO 14001, která je mezinárodním standardem pro systémy řízení ochrany životního prostředí," dodala Tamara Spilková.Certifikát EMS se vztahuje na celou správu Úseku klasických elektráren i na jednotlivé uhelné elektrárny Dětmarovice, Hodonín, Chvaletice, Ledvice, Mělník, Počerady, Poříčí, Prunéřov, Tisová a Tušimice a na vodní elektrárny Lipno, Hněvkovice, Kořensko, Orlík, Kamýk, Slapy, Štěchovice, Vrané, Mohelno, Dlouhé Stráně, Kořensko, Želina a Dalešice. Držitelem certifikátu je i Jaderná elektrárna Dukovany.Certifikát EMS prokazuje, že firma skutečně naplňuje politiku v ochraně životního prostředí a odpovědný postoj managementu a všech pracovníků společnosti k dané oblasti. Vlastní certifikaci předcházela na elektrárnách řada činností, které jsou k zavedení EMS nezbytné, zejména proškolení vrcholového a středního managementu, evnironmentální přezkoumání, vypracování vlastní evnironmentální politiky a požadované řídicí dokumentace, aktualizace místních provozních předpisů, havarijních plánů, provedení interních auditů EMS, nezávislé ověření funkčnosti systému v elektrárně a jeho připravenosti k certifikaci.Funkčnost certifikace, spolehlivost EMS a jeho shoda s požadavky normy bude ověřována periodickými audity v následujících dvou letech a tzv. recertifikačním auditem, který bude proveden třetí rok po úvodní certifikaci.Fungující systém řízení ochrany životního prostředí podle normy ISO 14001 patří v současnosti mezi hlavní podmínky prosperity velkých průmyslových podniků v zemích Evropské unie i jinde ve světě. Představenstvo ČEZ rozhodlo již v roce 1997 o jeho postupném zavedení ve všech organizačních jednotkách. V případě uhelných elektráren je certifikace EMS důstojným završením rozsáhlého ekologického programu, který proběhl v letech 1992 – 1998, vyžádal si investice téměř 50 miliard korun a zahrnoval mimo jiné odsíření provozů.Zavedení EMS a získání certifikátu je v období, kdy vrcholí příprava České republiky na vstup do Evropské unie a příprava na dokončení privatizace české elektroenergetiky, logickým a nezbytným pokračováním opatření realizovaných v ČEZ k ochraně životního prostředí v předchozích letech.Ladislav Kříž, tiskový mluvčí26. 6. 2002
Všechny elektrárny provozované ČEZ již vlastní mezinárodní certifikát EMS
Všechny plně provozované elektrárny, patřící společnosti ČEZ, již vlastní mezinárodní certifikát systému řízení ochrany životního prostředí EMS (Environmental Management System). Dnes (26.6.2002) ČEZ převzal tento certifikát od nezávislé auditorské firmy, s více jak 140 letou tradicí, DET NORSKE VERITAS Certification B.V. The Netherlands.