27. 4. 2009

Zaměstnanci Skupiny ČEZ v západních Čechách vyrazili pomáhat neziskovým organizacím

Ve dnech 22., 23. a 24. dubna pomáhalo 75 zaměstnanců Skupiny ČEZ rozmanitým způsobem v 11 neziskových organizacích v rámci druhého ročníku dobrovolnického projektu ČAS PRO DOBROU VĚC. Dobrovolníci s velkým nasazením uklízeli, hrabali listí, přesívali kompost, řezali a skládali dřevo, natírali, rekonstruovali speciální padock pro koně nebo šili tašky z utkaných materiálů.

Následovali tak své kolegy z Moravy, Středočeského kraje a Prahy, kde se již dobrovolnické dny uskutečnily. Na pomoc dobrovolníků ze Skupiny ČEZ se mohou těšit i další neziskové organizace ve všech ostatních krajích České republiky.

Již podruhé se vydala početná parta dobrovolníků do Společenství Androméda, o.s. do Velké Chmelištné na Rakovnicku. „Přivítali jsme u nás 16 dobrovolníků Skupiny ČEZ z Plzně. Potěšilo nás, že jsme se setkali i s lidmi, kteří nám loni v září pomohli s přípravami Světového dne hospiců. Jejich návrat nám byl zrcadlem toho, jak se nám podařilo posunout práce dopředu. Perfektně sehraná parta lidí nám předvedla pracovní koncert“, říká Lenka Petříčková, předseda sdružení. Dobrovolníci vyklízeli těžký nábytek kvůli uvolnění prostoru pro betonování podlahy a vynášeli sádrokartony. Pomohli také s venkovními pracemi v celém areálu, např. přesívali kompost, skládali nařezané dřevo a činili se i při jiných pracích.

Práce na probuzení zahrady v Kojeneckém ústavu v PlzniDalší dvě skupiny dobrovolníků zakotvily na dva dny v Kojeneckém ústavu s dětským domovem v Plzni. MUDr. Jana Tytlová, ředitelka ústavu, konstatuje: „Dobrovolnické dny se vydařily, zvláště první den bylo velmi krásně. Dobrovolníci pomohli uklidit okolí zařízení a měli také čas a příležitost seznámit se s naší činností, prohlédnout si kojenecký ústav a povozit miminka na čerstvém vzduchu.“

 

 

Dobrovolnice v ZOO Plzeň natírá historický strojV krásné lokalitě pod plzeňskou čtvrtí Vinice v areálu Zoologické a botanické zahrady města Plzně vřele přijali 20 dobrovolníků, kteří renovovali vozy a v ukázkové kovárně natírali historické zemědělské nástroje i umělecké kovářské výrobky. Mgr. Martin Vobruba, mluvčí plzeňské ZOO, k dobrovolnické akci říká: „Děkujeme, celá parta dobrovolníků byla bezvadná! Největší přínos dobrovolnického dne pro naši organizaci vidím jednoznačně v pozitivním vztahu dobrovolníků k naší organizaci a nasazení.“

 

 

 

 

 

 

 

Pomoc pastvinám sdružení Jitřenka

Pracovalo se také v Občanském sdružení Jitřenka v Plzni na Koterově, které se věnuje hiporehabilitaci. „Čas pro dobrou věc vnímám nejen jako přesně vystihující větu akce, ale hlavně skutečnou pomoc lidí, kteří se rozhodli podpořit neziskový sektor aktivní prací.“ A práce bylo dost. Během dvou dnů dobrovolníci spálili velké kusy štěpky, hrabali pastviny, natírali překážky a stavěli chemické WC. Počasí všem přálo a ´odměnou´ všem byl pohled na čerstvě narozené hříbě, staré jen pár hodin.

V denním stacionář ČLOVÍČEK program pro mládež a dospělé v Plzni na Bolevci se dobrovolnice věnovaly dokončování tašek z tkaných dílů, které připravili klienti. Prožily den v netradičním duchu. Klienti jsou totiž někdy velmi živí až hyperaktivní a denní program s kreativními činnostmi je vždy přizpůsoben tak, aby na ně měl pozitivní vliv.

Projekt ČAS PRO DOBROU VĚC Skupiny ČEZ organizuje poskytování dobrovolnické pomoci v neziskových organizacích sociálního a ekologického charakteru. Dobrovolníci jeden den v roce věnují svůj čas a úsilí veřejně prospěšným projektům a organizacím. V roce 2008 se ho zúčastnilo 333 zaměstnanců Skupiny ČEZ a pomohli tak 56 neziskovým organizacím. 

Společenství Androméda, o.s.

Cílem občanského sdružení je postavit hospic pro nevyléčitelně nemocné občany a sanatorium pro postižené lidi Alzheimerovou chorobou. V září roku 2004 členové sdružení zakoupili z vlastních zdrojů nefunkční budovu, která nyní prochází rekonstrukcí. V prosinci loňského roku bylo zkolaudováno zázemí pro další výstavbu. Jená se o kuchyň, společenský sál, sociální zázemí s invalidním WC a kotelnu.

Kontaktní osoba a funkce: Lenka Petříčková, předseda
Mobil: 606 378 591
E-mail: spol.andromeda­@volny.cz
Adresa: Společenství Androméda, o.s., Velká Chmelištná č. 18, 270 34 Čistá

Kojenecký ústav s dětským domovem v Plzni

Kojenecký ústav je spádový hlavně pro Plzeňský kraj, ale jsou zde i děti z Jihočeského kraje, celkem téměř sto. Obětavý a neuvěřitelně chápající personál a pěkně vybavená oddělení poskytují útočiště dětem do doby, než mohou odejít do rodin. Pozitivní je, že mnoho dětí se dostává do českých a stále častěji i do tolerantních zahraničních náhradních rodin, nebo si je rodiče po příchodu z nápravného zařízení či odvykací kůře vezmou zpět k sobě.

Kontaktní osoba a funkce: MUDr. Jana Tytlová, ředitelka
Mobil: 724 888 800
E-mail: tytlova@plzen.eu
Adresa: Na Chmelnicích 6, 323 00 Plzeň

Občanské sdružení Jitřenka v Plzni na Koterově a hipoterapie

Sdruženi se zabývá kromě mnoha činnostmi souvesijícími s koňmi irehabilitační metodou nazývanou hipoterapie, kterou provádí fyzioterapeutka se specializací na tento obor. Asistují jí dobrovolníci, studenti zdravotních oborů. Hipoterapii předepisuje odborný lékař. Použitá metodika léčby je velmi individuální. Hipoterapie se klient účastní pravidelně nejčastěji 2x týdně po dobu 2 - 3 měsíců, aby se dosáhlo co největšího efektu léčby. Přítomen je vyškolený fyzioterapeut, který sleduje reakce klienta a vyhodnocuje situaci. Kůň je veden cvičitelem jezdectví - člověkem s dlouholetými zkušenostmi z oblasti jezdectví a chovu koní.

Kontaktní osoba a funkce: Lubomír Hýža, jednatel a manažer provozu
Mobil: 774 740 047
E-mail: hyza@jitrenka.info
Adresa dětský ranč RANEČEK: U Včelníku 19, 326 00, Plzeň - Koterov

Denní stacionář ČLOVÍČEK program pro mládež a dospělé v Plzni na Bolevci

Stacionář je jedním z programů Diakonie Českobratrské církve evangelické. Péče je zde věnována klientům ve věku 20 až 40 let z Plzně a okolí s mentálním postižením, kteří se učí sociálním dovednostem a návykům a tím je jim otevírána cesta k jejich začlenění do společnosti s ohledem na jejich přání, možnosti a schopnosti. V praxi to znamená, že mladí lidé se mohou v příjemném prostředí věnovat odpočinku (např. relaxacím, pobytu na zahradě), tvořivé činnosti (např. tkaní, tvorbě keramiky, práci s květinami a papírem) a seznamování se s praktickými dovednostmi a orientací v běžném životě (např. kurzy bezpečného pohybu a manipulace s věcmi, práce s PC).

Kontaktní osoba a funkce: Bc. Barbora Mikulová, člen správní rady Diakonie ČCE
Telefon: 377 549 207
E-mail: mikulova.plzen@diakoniecce.cz
Adresa: Kralovická 35, 323 00 Plzeň