Tiskové zprávy str. 36

Udržitelný rozvoj a ESG
Životní prostředí a obnovitelné zdroje
Elektrárny

ČEZ testuje první plovoucí fotovoltaickou elektrárnu v ČR

Díky testovací plovoucí solární elektrárně na Homoli, horní nádrži přečerpávací vodní elektrárny Štěchovice, energetici v reálném prostředí zjistí vlastnosti nosných plováků a solárních panelů v kombinaci s každodenním provozem přečerpávací elektrárny. V létě se pilotní instalace rozšíří do regulérní elektrárny využívající energii ze slunečního záření o výkonu 100 kWp. Celkově by horní nádrž mohla pojmout solární panely o výkonu až 2,5 MW.

20. 1. 2022

Udržitelný rozvoj a ESG
Životní prostředí a obnovitelné zdroje
Jaderné elektrárny
Elektrárny

On-line výuka ve školách přináší komplikace, ale i nové příležitosti

Už více než 55 tisíc školáků a středoškolských studentů se virtuálně vydalo do útrob různých typů elektráren. Školy účastí na živých virtuálních prohlídkách nejen reagují na omezení možných exkurzí, ale také podle pedagogů ve výrazně větší míře využívají možností on-line, případně kombinované výuky.

19. 1. 2022

Udržitelný rozvoj a ESG
Životní prostředí a obnovitelné zdroje
Futuremotion
Elektrárny

V hlavní roli počasí a modernizace: výroba vodních elektráren ČEZ letos roste o 11 %

• Příznivé klimatické podmínky a vyšší efektivita modernizovaných vodních elektráren ČEZ zvedly za první tři čtvrtletí produkci bezemisní elektřiny z vody.

• Růst táhly především elektrárny Vltavské kaskády, kde se výroba meziročně zvýšila o 50 %.

• Dařilo se i malým bezemisním elektrárnám na Labi, Berounce, Chrudimce a Moravě, které rostly o 12 %.

• Rekordní nárůsty zaznamenaly Štěchovice, Slapy, Orlík a Střekov.

Velké, malé a přečerpávací vodní elektrárny provozované Skupinou ČEZ v České republice vyrobily za prvních devět měsíců tohoto roku téměř 1,9 TWh elektřiny, meziročně o 11 % více. Taktovku růstu tentokrát držely v rukou velké elektrárny Vltavské kaskády, které by svou produkcí za stejné období pokryly spotřebu více než čtvrt milionu českých domácností. Vedle pokračující modernizace vodních elektráren ČEZ současně připravuje řadu velkých projektů bezemisních zdrojů, kterými chce přispět k plnění klimatických cílů a závazků České republiky.

26. 11. 2021

Udržitelný rozvoj a ESG
Životní prostředí a obnovitelné zdroje
Produkty a služby
Elektrárny

Dospělá tušimická baterie jede na 99 %: umí obnovit rovnováhu frekvence elektřiny v síti do 30 vteřin. ČEZ připravuje nové akumulační kapacity

• Za dobu provozu poskytla baterie služby výkonové rovnováhy v objemu 40 000 MWh, tj více než 2 000 MWh měsíčně.

• 30 stojanů dokáže jednorázově dodat do sítě až 2800 kWh.

• Dosavadní provoz přinesl jen 2 vadné bateriové moduly z celkových 510.

Tušimický bateriový systém, který po dobu 1,5 roku testovaly společnosti ČEZ a ČEPS v rámci projektu BAART (Bateriová Akumulace pro Automatickou Regulaci frekvence Tušimice) k poskytování služeb výkonové rovnováhy, dodává 2000 MWh regulačního výkonu měsíčně. Nyní má za sebou tři měsíce ostrého provozu, které potvrdily a rozšířily jeho přednosti prokázané už při testech. Vysokou spolehlivost, nízkou poruchovost a schopnost rychlé reakce na odchylky frekvence doplnilo ještě využívání tzv. rozvojových funkcí a všechno podtrhly výborné výsledky vzešlé z provozní diagnostiky.

8. 11. 2021