Tiskové zprávy str. 67

Jaderné elektrárny

V Temelíně ve středu provedou povinnou zkoušku sirén. Lidé v okolí ji mohou zaznamenat

Necelých patnáct minut potrvá zkouška sirén v Jaderné elektrárně Temelín. Energetici zkoušku, kterou podle legislativy musí dělat dvakrát ročně, zahájí ve středu v pravé poledne. Nepřerušovaný tón v délce 140 vteřin se v temelínském areálu rozezní hned čtyřikrát. Sirény mohou slyšet i lidé v okolí elektrárny.

4. 10. 2022

Jaderné elektrárny
Provoz JE Dukovany

ČEZ zahájil odstávku třetího výrobního bloku Dukovany pro výměnu paliva

Na třetím výrobním bloku Jaderné elektrárny Dukovany dnes energetici zahájili plánovanou odstávku pro výměnu části paliva za čerstvé. Výkon bloku začali energetici snižovat dnes v 6:30 hod. ráno a ve 12:08 hodin blok přestal dodávat elektrickou energii do přenosové sítě. Odstávka bloku se odběratelů nijak nedotkne, zbývající tři výrobní bloky zůstávají v provozu na plném výkonu.

30. 9. 2022

Provoz JE Dukovany
Jaderné elektrárny
Udržitelný rozvoj a ESG

Energetici v Dukovanech opět zvyšují efektivitu výroby a dodávku bezemisní energie

Přínos v podobě 2 385 MWh/rok navíc vyrobené elektrické energie získají energetici v Jaderné elektrárně Dukovany díky náhradě ručních armatur zimních ochran chladicích věží za elektricky a dálkově ovládané. Na základě provedených měření, analýz a výpočtů odborníci z elektrárny spočítali, že vedle zvýšení bezpečnosti osob při manipulacích s hradidly v zimních měsících dojde k lepšímu a plynulejšímu využití potenciálu chladicích věží. Práce jsou ve druhé polovině. Hotovo mají energetici na věžích 1, 4, 5, 6, 7 a na výměnu armatur čekají věže 2, 3 a 8.

26. 9. 2022

Udržitelný rozvoj a ESG
Životní prostředí a obnovitelné zdroje
Jaderné elektrárny
Elektrárny

Češi před 65 lety úspěšně rozštěpili atom, jako devátí na světě. Domácí know-how je klíčové i pro výstavbu nových jaderných zdrojů včetně malých reaktorů

Před 65 lety, v noci z 24. na 25. září 1957 se Československo stalo teprve devátou zemí na světě, která úspěšně zvládla spustit řízenou řetězovou štěpnou reakci. Přelomový okamžik se odehrál v reaktoru VVR-S Ústavu jaderné fysiky (dnešní ÚJV) v Řeži u Prahy a trval pouhých patnáct minut. Díky němu však dnes patříme do klubu 32 států využívajících bezemisní jadernou energii pro výrobu elektřiny i tepla. Zdejší rozsáhlé zkušenosti s jaderným výzkumem i provozem a údržbou elektráren představují pro Česko při plánované výstavbě nových jaderných zdrojů významnou výhodu.

23. 9. 2022