Tiskové zprávy str. 8

Udržitelný rozvoj a ESG
Životní prostředí a obnovitelné zdroje
Elektrárny

Skupina ČEZ vyvinula unikátní řešení upevnění fotovoltaických panelů na nestabilních podložích

Střední díly pásových dopravníků z povrchových uhelných dolů by mohly do budoucna sloužit jako konstrukce pro fotovoltaické elektrárny. Ty se standardně do země zavrtávají. Na nestabilních podložích, jakými jsou třeba výsypky, odkaliště a další nepevné plochy, však obvyklé řešení použít nelze. Konstruktéři společnosti PRODECO spadající do Skupiny ČEZ proto vyvíjejí prototypy, které pohyby půdy zvládnou. Druhý život a nový smysl by navíc mohla dostat vysloužilá důlní technika. V rámci plnění vize Čistá Energie Zítřka postaví Skupina ČEZ do roku 2030 nové fotovoltaické elektrárny o výkonu tisíců MW.

22. 5. 2024

Udržitelný rozvoj a ESG
Jaderné elektrárny
Provoz JE Dukovany

Energetici podpořili nákupem kytiček sbírku proti rakovině

Stovky žlutých kvítků měsíčku lékařského se podařilo v uplynulých dnech prodat v JE Dukovany a přispět tak do celonárodní sbírky pro boj s rakovinou. Každoročním cílem sbírky, kterou pořádá Liga proti rakovině, je zvýšit informovanost o této nemoci a také získat prostředky na nádorovou prevenci, zlepšení kvality života onkologických pacientů, podporu výuky, výzkumu a vybavení onkologických center.  

21. 5. 2024

Udržitelný rozvoj a ESG
Jaderné elektrárny
Provoz JE Dukovany

Mezinárodní den včel oslaví i v jaderné elektrárně Dukovany, nabídkou medového dezertu

Pracovití jako včelky, tak to je s nadsázkou propoj energetiků a včelek, které mají své úly u Jaderné elektrárny Dukovany. Od roku 2021 tu včely poctivě pracují a svoji energii přenáší do produkce zdravého, kvalitního a velmi chutného medu. Za dobu tří let už vyprodukovaly 340 kg medu. Hned pět úlů, které jsou umístěny na konci jaderné vinice, symbolizuje čisté životní prostředí při výrobě bezemisní energie ze stávajících 4 výrobních bloků a výhled na stavbu bloku pátého.

20. 5. 2024

Udržitelný rozvoj a ESG
Životní prostředí a obnovitelné zdroje
Teplárenství
Elektrárny

ČEZ představuje investiční plán pro Ústecký kraj

Ústecký kraj - Do transformace a rozvoje energetiky v kraji dá do roku 2030 největší zdejší investor 100 mld. Kč. Postaví nové zdroje tepla i elektřiny a bude se podílet na rozvoji školství i na zachování pracovních míst. Další investice budou následovat do roku 2040.
* Skupina ČEZ je nejvýznamnějším investorem v Ústeckém kraji a vytváří 7 procent jeho HDP. Teď chce ČEZ své investice v regionu ještě navýšit.
* Do roku 2030 chce ČEZ investovat v kraji 100 mld. Kč, což je zhruba ekvivalent dvoj až trojnásobku ročního krajského rozpočtu.
* Investice půjdou zejména do stavby nových tepláren a zajištění dlouhodobých dodávek tepla pro stávající zákazníky v Ústí, Chomutově, Teplicích, Klášterci nad Ohří, Jirkově, Bílině a dalších městech, budování plynových elektráren a obnovitelných zdrojů, další pak do rozvojových projektů jako zpracování lithia.
* Nové nízkoemisní a bezemisní energetické zdroje na další desítky let nahradí dosluhující uhlí v elektřině i v teple a přispějí k ekologizaci kraje.
* Investice zajistí místa pro pracovníky uhelného průmyslu, ČEZ také zintenzivní spolupráci se školami a ve vědě a výzkumu.
* Další investice plánuje ČEZ do kraje přinést do roku 2040, v rámci rozvoje dalších zdrojů elektřiny a tepla, např. malého modulárního reaktoru v Tušimicích.
* Jednou z investic je i získání 100% podílu ve společnosti ACTHERM Distribuce, která zajišťuje distribuci tepla z elektrárny Prunéřov II v Chomutově.

16. 5. 2024