
Kde bude větrná elektrárna, záleží na povětrnostních podmínkách
Vítr je obnovitelný zdroj energie, který lze využít téměř všude. Větrné elektrárny vyprodukují čistou elektřinu bez vzniku odpadů nebo emisí. Lidé využívají sílu větru už od starověku. Pomáhal jim jako pohon pro zavlažovací zařízení nebo si jistě vybavíte klasické mlýny na mletí obilí. Větrných elektráren je několik typů, a než se někde začnou stavět, je třeba alespoň půl roku zkoumat povětrnostní podmínky dané lokality. Důležitá je nejenom četnost větru, ale i jeho síla. ČEZ provozuje v České republice 2 větrné elektrárny. Jednu v Janově a druhou u obce Věžnice. Další větrné elektrárny má ČEZ v zahraničí.

Elektrárna Věžnice
Vodní elektrárny zlepšují kvalitu vody a eliminují nebezpečí povodní
Nejvýkonnější vodní elektrárny v Česku, které provozuje ČEZ, se nacházejí na vltavské kaskádě. ČEZ má ale i desítky malých vodních elektráren. Tyto elektrárny využívají k výrobě elektřiny energii vody. V Čechách mají vodní elektrárny svou tradici. Vodní elektrárny zlepšují kvalitu vody, jsou schopné zadržet vodu, čímž snižují nebezpečí povodní, mají rekreační funkci a slouží jako zdroj pro odběr průmyslové vody určené pro závlahu i pro úpravu na pitnou vodu. Možnost stavět další velké vodní elektrárny je ale v Česku omezená.

Elektrárna Štěchovice
V elektrárně na biomasu se používají odpady i speciálně pěstované rostliny
Do biomasy patří kromě rostlinného materiálu i odpad ze živočišné výroby a organické složky z komunálních a průmyslových odpadů. Hlavním zdrojem biomasy jsou tedy odpady z lesního hospodářství, zemědělské rostlinné odpady i speciálně pěstované rostliny určené k energetickému využití. Nejčastěji se biomasa upravuje drcením nebo lisováním do pelet či briket. Biomasa se považuje za CO2 neutrální, a tudíž by do budoucna mohla přispět ke snížení emisí skleníkových plynů. ČEZ provozuje energetické centrum na spalování biomasy v Jindřichově Hradci. Jako hlavní palivo se tam používají balíky slámy a cíleně pěstované energetické rostliny. Biomasu spaluji i Elektrárna Hodonín a Elektrárna Poříčí na okraji Trutnova.

Energetické centrum Jindřichův Hradec
Díky bioplynu má elektřinu 1 000 domácností
Látky, které vznikají v živočišné výrobě, jako je hnůj nebo odpady ze zpracování zvířat, se převážejí do vyhnívacích reaktorů, kde se díky fermentačnímu procesu bez přístupu vzduchu přeměňují na hnojivo a bioplyn. Tento bioplyn s vysokým obsahem metanu pak slouží k výrobě elektřiny a tepla.
Solární elektrárny se těší oblibě i v domácnostech
Fotovoltaické elektrárny většinou tvoří řada solárních panelů orientovaných na jižní stranu. Jelikož panely generují stejnosměrný proud, musí být elektrárna vybavená ještě vhodným střídačem napětí. Téměř všechny elektrárny jsou napojené do distribuční sítě. Je ale možný i ostrovní provoz, při němž se energie ukládá do baterií na pozdější využití. Solární panely jsou stále oblíbenější i pro domácí použití. ČEZ provozuje na území České republiky 12 solárních elektráren, z nichž drtivá většina se nachází na jihu země.

ČEZ mapa solárních elektráren v ČR