Zdroj: Freepik.com
Efektivitu výroby solárů ovlivňuje několik faktorů
Využívat fotovoltaiku efektivně znamená naučit se o vyrobené elektřině přemýšlet a přizpůsobit tomu chod své domácnosti. Záleží samozřejmě na tom, jaký výkon fotovoltaika má, kolik panelů vám realizátor instaloval na střechu, v jakém jsou sklonu a na jakou světovou stranu směřují. Tyto věci jsou většinou v rukách konkrétní firmy. Vy ale musíte zohlednit také to, jaký je váš životní styl, jak často jste doma, v jakých hodinách a jakou má vaše domácnost spotřebu.
Poznejte spotřebu elektřiny v domácnosti a začněte s ní cíleně pracovat
Všeobecně platí, že pokud vyrobíte elektřinu, je nejlepší, pokud ji dokážete spotřebovat ihned. Většina členů domácnosti ale během nejvyšší výroby elektřiny (přes poledne) nebývá doma. V ideálním případě se tedy vyrobená elektřina, kterou ihned nespotřebujete, uloží do baterie a využijete ji později. Máte ale i další možnosti, jak s vyrobenou elektřinou pracovat, které si rozebereme dále v textu. Někdy budete mít přetoky a jindy budete odebírat elektřinu z distribuční sítě.
Kam s přetoky elektřiny aneb Když fotovoltaika vyrobí víc, než potřebujete
Během hlavní sezóny budete mít s největší pravděpodobností přetoky, tedy vyrobíte víc elektřiny, než jste schopni spotřebovat. Otázkou pak zůstává, co s nimi?
Přetoky můžete využít například:
- Pro ohřev vody v akumulační nádrži/bojleru.
- S produktem Elektřina pro soláry. Ta funguje na principu výkupu, kdy vaše elektřina putuje do sítě a my vám ve vyúčtování snížíme částku za elektřinu, kterou si od něj berete ve chvílích, kdy vám vaše vyrobená elektřina nestačí. Za využití této služby budete platit měsíční poplatek. Během léta budete schopni vyrobit například 2 MWh přetoků a toto množství si vezmete zpět třeba až v zimních měsících, kdy se výroba fotovoltaiky sníží. Za tuto elektřinu neplatíte obchodní část ceny, ale pouze distribuci.
- Vyrobené přetoky můžete také ihned prodat na trhu. Neprodáváte sice za tržní cenu, ale i tak je to dobrá varianta využití přetoků, které tak alespoň neodtékají do distribuční sítě nevyužité. Cena odkupu se pohybuje v rozmezí 2 až 3 Kč za 1 KWh.
Jak pracuje fotovoltaika a kolik s ní ročně ušetříte?
Jak vlastně vypadá den s fotovoltaickou elektrárnou v přechodném období, například v březnu?
Jak by to celé mohlo vypadat s FVE s výkonem 6 kWp?
V případě, že jste doteď topili elektrokotlem, vaše spotřeba energie ze sítě klesne z 10,5 MWh na 4,5 MWh. Ještě větší úspory byste dosáhli po instalaci tepelného čerpadla, kde spotřeba klesne až na 1,5 MWh. Instalace fotovoltaiky se vám tak vrátí zhruba do 7 let. Je ale třeba přizpůsobit chod domácnosti.
Zlepšete svůj komfort, s hybridním autem nabíjíte téměř výhradně doma
Samotná návratnost investice do technologie není tím jediným, o čem přemýšlet v souvislosti s výrobou vlastní elektřiny. Zamyslete se také nad dalšími aspekty. Pokud vyrábíte elektřinu pomocí vlastní fotovoltaiky, může se vám vyplatit například koupě hybridu, které má spalovací i elektrický motor. Ten mívá dojezd na baterii kolem 50-100 km. Co to pro vás znamená? Pokud denně najezdíte maximálně tento počet kilometrů, můžete si hybrid jednoduše dobíjet z domácí sítě. Benzín budete tankovat jen sporadicky a v zásadě tak můžete až půl roku, během kterého budete vyrábět dostatečné množství vlastní elektřiny, jezdit prakticky zadarmo.
Používejte spotřebiče v domácnosti chytře
V případě, že domácnost fotovoltaice nijak nepřizpůsobíte, dostanete se na zhruba 60 % soběstačnosti (pokud máte baterie), což návratnost vaší investice zbytečně prodlouží. Začněte u spotřebičů využívat funkci odložených startů. Nechte pračku, myčku nebo třeba troubu pracovat v době, kdy fotovoltaika vyrábí nejvíc elektřiny. Díky aplikaci v mobilním telefonu budete mít o výrobě elektřiny perfektní přehled, takže spotřebu jednoduše přizpůsobíte aktuální výrobě. Vyrobenou elektřinu efektivně využijete také na ohřívání bazénu nebo vody v domácnosti.
Vytápíte domácnost elektřinou? Regulujte topení
V případě, že elektřinou také topíte, můžete například omezit topení po 8. hodině večerní a nechat teplotu klesnout zhruba o 2 stupně. Tím pádem využijete vyrobenou elektřinu a značně omezíte spotřebu přímo od distributora. Stejně můžete postupovat také ráno. Kolem 7.30 zatopte v hlavní místnosti a teprve během dopoledne začněte vytápět zbytek domu.
Získejte ještě větší soběstačnost propojením fotovoltaiky s tepelným čerpadlem
Celkovou soběstačnost domácnosti zvýšíte ještě připojením tepelného čerpadla. Jedná se v podstatě o komplexní řešení, které využijete po celý rok. V letní sezóně pokryjete velkou část spotřeby elektřiny fotovoltaickou výrobou a v zimě naplno využijete úsporné vytápění domácnosti pomocí tepelného čerpadla, které pro výrobu tepla využívá energii ze vzduchu. Díky perfektnímu systému spolu obě zařízení spolupracují a předávají si důležité informace. Dokážou využít předpověď počasí a rozhodnout, kdy je třeba v domácnosti přitopit nebo akumulovat energii do zásobníku s vodou.