Abyste věděli, že budete mít energii na všechno, co máte rádi. Abyste se i v této složité době měli s kým poradit a nezůstali bez pomoci. Proto jsme tu s vámi.
Naším posláním je zajišťovat bezpečnou a spolehlivou energii pro české domácnosti, firmy a instituce a zároveň fungovat v souladu s okolní přírodou, abychom zachovali naši krajinu budoucím generacím co nejčistší.
Okamžitá i dlouhodobá opatření
Bezpečné, bezemisní a cenově dostupné energie
Spolehlivý a stabilní dodavatel
Současná situace nemá jednoduché a okamžité východisko. Proto aktivně přicházíme s okamžitými řešeními i dlouhodobými opatřeními, která zajistí bezpečnou, bezemisní a také cenově dostupnou energii.
Jsme si vědomi své role předního výrobce a poslání spolehlivého dodavatele, a tak přispíváme k řešení, jak z této krize ven.
Energie. Donedávna odborné téma, teď problematika, co pálí nás všechny. Máte v nich ale jasno? Proč vzrostla cena energií? A jak vůbec vzniká? Může za výkyvy cen burza, nebo něco jiného? Co je třeba udělat pro to, aby bylo energie dostatek a byla za dostupné ceny?
Na to vše i řadu dalších otázek jsme si posvítili v pořadu JASNĚ. Podívejte se…
V krátkodobém horizontu a s okamžitým efektem (topná sezóna 2022-2023):
Opatření, která nestihnou ovlivnit tuto topnou sezónu, ale přesto je vhodné s nimi začít co nejdříve:
Současnou energetickou krizi způsobil zejména pokles a následně přerušení dodávek zemního plynu z Ruska. To dramaticky zvýšilo nejistotu na trhu a také cenu plynu. Situaci zhoršil ruský státní dodavatel plynu Gazprom, který nechal své plynové zásobníky v Evropě od loňského jara takřka prázdné, ačkoliv se loni v Rusku vytěžilo nejvíce plynu za posledních pět let. Na pokles nabídky zareagoval trh logicky – zvýšil cenu nedostatkového zboží, v tomto případě plynu.
Výpadek ruských dodávek plynu Evropa nahrazuje dodávkami zkapalněného plynu LNG a rozsáhlými úsporami.
Česká republika si zajistila dostatek plynu na nadcházející období i díky Skupině ČEZ, která pro Česko zajistila kapacitu v LNG terminálu v Holandsku. Plynu máme tedy na nadcházející topnou sezonu dostatek.
Žijeme v globálním propojeném světě, proto je třeba hledat řešení jak na evropské úrovni, tak i na úrovni České republiky.
Česká vláda již rozhodla o cílené podpoře pro ohrožené spotřebitele, ale také o zastropování ceny silové elektřiny pro maloodběratele, tedy pro domácnosti, živnostníky i pro podnikatele.
Jednání o celoevropském řešení, které by mělo zmírnit dopady vysokých cen energií intenzivně probíhají.
V delším období je třeba ještě více posílit energetickou soběstačnost České republiky a investovat do domácích zdrojů energie, konkrétně do obnovitelných zdrojů a jaderných elektráren, a zaměřit se i na úspory energií.
Cenu elektřiny určují provozní náklady poslední elektrárny nutné pro pokrytí poptávky, tzv. závěrné elektrárny. Ve střední Evropě jsou tyto závěrné elektrárny zejména plynové. Cena elektřiny tedy reaguje především na vývoj cen plynu. Od ledna proto cena elektřiny vzrostla mnohonásobně, v jednom okamžiku až o 620 procent.
Přímé důsledky ruské geopolitiky jsou odpovědné za více než 90 % letošního nárůstu ceny elektřiny. Vliv ostatních faktorů je mnohem menší. Vyšší cena černého uhlí způsobila nárůst cen elektřiny o 13EUR/MWh, což je zhruba 1,5 %. Vliv mají i mimořádné odstávky francouzských jaderných reaktorů. Cenu v naší oblasti zvyšují asi o 3 % celkového cenového nárůstu. Cena emisních povolenek spíše zlevnila, na nárůstu se tak nepodílí.
Velkoobchodní ceny jsou značně podobné v celé střední Evropě. Nejvyšší ceny jsou ve Francii, kde se plynové elektrárny používají jako zdroj stanovující cenu v takřka všech hodinách. Nejnižší ceny elektřiny jsou ve Skandinávii, a to díky velkému podílu hydroelektráren a obnovitelných zdrojů.
Po zklidnění situace na Ukrajině či po zajištění dostatečného objemu plynu z neruských zdrojů se aktuální vysoké rizikové přirážky u ceny elektřiny omezí nebo dokonce úplně zmizí. Očekává se, že cena plynu v horizontu pěti let poklesne na dlouhodobou úroveň kolem 30-40 EUR/MWh.