Nahlížíme do lidského těla |
Obsah >>> |
Náhoda přeje připravenému
Wilhelm Conrad Rőntgen zkoumal vlastnosti katodových paprsků (v té době už se vědělo, že jde o proud elektronů) a přitom objevil paprsky zcela nové, které nazval paprsky X. Došlo k tomu 8. listopadu 1895, kdy Rőntgen prováděl pokusy s Hittorfovou výbojovou trubicí a obalil ji černým papírem, aby ho při pozorování nerušilo světlo vycházející z trubice. Při připojení zdroje vysokého napětí si však všimnul, že několik krystalků, které ležely na stole opodál, náhle zazářilo. Rőntgen se nejprve domníval, že jde o fluorescenci, způsobenou pronikáním světla netěsností obalu. Když však přiložil k obalu fotografickou desku a ta po vyvolání zčernala, nabyl přesvědčení o existenci do té doby neznámého druhu paprsků. Začal velmi intenzivně zkoumat jejich vlastnosti a už 28. prosince 1895 přednesl na zasedání fyzikálně-lékařské společnosti první zprávu o výsledcích svých pozorování. Když za měsíc na dalším zasedání společnosti vyfotografoval paprsky X ruku anatoma A. von Koelikera, vyvolal snímek takové nadšení, že účastníci přijali Koelikerův návrh, aby se paprsky nazývaly Rőntgenovým jménem. A v čem se projevila Rőntgenova připravenost? Už mnohem dříve bylo známo, že v místnostech, kde se experimentuje s katodovými paprsky, nelze přechovávat bez nebezpečí zčernání ani dobře zabalené fotografické desky. Nikdo z Rőntgenových přechůdců však nepátral po příčině.
Nukleární magnetická rezonance
Nobelovu cenu za medicínu získali v roce 2003 dva "nelékaři" - britský fyzik sir Peter Mansfiel a americký chemik Paul Lauterbur. Byl oceněn jejich přínos při zavádění nukleární magnetické rezonance do lékařské praxe. Princip této moderní a účinné zobrazovací metody, známé od roku 1946, je založen na chování jader vodíku v silném vnějším magnetickém poli.
Lidské tělo obsahuje až 2/3 vody a každá její molekula obsahuje dva atomy vodíku. Jádra vodíku, tj. protony, se chovají jako mikroskopické magnety. Pacient při vyšetření leží v "tunelu" přístroje, kde na něho působí magnetické pole. Protony - magnety se v tomto magnetickém poli pravidelně uspořádají. Jakmile k tomu dojde, vyšle přístroj krátký elektromagnetický impuls, na který protony zareagují a jejich uspořádání se změní. Jakmile impuls odezní, vracejí se protony do původního stavu a přitom vysílají slaboučké signály. Přístroj tyto signály registruje, měří a počítač je matematicky analyzuje a zobrazuje na obrazovce monitoru ve formě "řezů" vyšetřovaného orgánu. V tom se tomograf magnetické rezonance podobá běžnějšímu rentgenovému počítačovému tomografu (CT). Magnetická rezonance je významnou výzkumnou metodou, neocenitelná je např. pro výzkum mozku a jeho fukcí. Lékaři využívají magnetickou rezonanci při léčbě poraněného mozku, rakoviny, roztroušené sklerózy a dalších závažných onemocnění. U nás je v současné době (2003) v provozu přes 20 tomografů pro magnetickou rezonanci. Na každém z nich se ročně provede až 4000 vyšetření.