Zdroj: Unsplash.com
Spalovacím motorům pomalu zvoní konec a na cestách je čím dál více elektromobilů nebo aut na hybridní pohon. Není se čemu divit, lidé se více zajímají o přírodu a chtějí šetřit životní prostředí. A k tomu je elektromobil jako stvořený.
Proč jsou elektromobily na vzestupu?
Oblíbenost elektromobilů stoupá nejen díky jejich šetrnosti k životnímu prostředí, ale také díky nízkým provozním nákladům. Ty mohou být až poloviční. Oproti běžnému spalovacímu motoru má elektromotor účinnost až 90 %, spalovací motor má účinnost pouze kolem 35 %. Ušetříte ale například i za pohonné hmoty, údržbu, za parkování nebo za dálniční známku v ČR.
Rozhodující otázkou je dojezd i možnosti dobíjení
Na českých silnicích je v poslední době každoročně o několik stovek až tisíc elektromobilů více. Stále je ale předhánějí spalovací motory nebo auta s hybridním pohonem, která kombinují spalovací motor s tím elektrickým. Při koupi elektromobilu je pro mnoho řidičů rozhodující dojezdová vzdálenost na jedno nabití a také počet dobíjecích stanic v ČR.
Elektromobil má průměrně na jedno dobití dojezd zhruba mezi 200 až 300 km. Najdou se i elektromobily s větším dojezdem, například některé modely Tesly zvládnou i více než 500 km, je to však spíše výjimka. Oproti tomu spalovací motor při plné nádrži dokáže ujet až 900 km. I proto je elektromobil vhodnější na kratší cesty a pohyb po městě či blízkém okolí. Takže je potřeba si nejdříve ujasnit, kde plánujete s autem jezdit. Vhodnou alternativu i na delší trasy pak představuje plug-in hybrid, který dokáže ujet čistě na elektřinu v městském cyklu okolo 50 km a zbylých až 700 km dokáže ujet díky standardnímu spalovacímu motoru.
A co dobíjecí stanice? V Česku jejich síť bohužel ještě není tak hustá, jak by mohla být, a ne každá benzínka disponuje i dobíjecí stanicí. V současnosti se nicméně daří velmi rychle počet dobíjecích stanic po celé ČR navyšovat. Na jejich budování se podílí také skupina ČEZ a po celé ČR najdete více než 300 jejích dobíjecích stanic, jedná se tak o nejširší síť u nás. Svůj elektromobil nebo vůz s hybridním pohonem můžete každopádně nabít také doma z běžné domácí zásuvky.
Jak jsou na tom dotace na elektromobil 2021?
Aby jednotlivé země zvýšily podíl elektromobilů a obecně vozidel s ekologickým pohonem, pomáhají řidičům prostřednictvím různých státních podpor. Nákup elektromobilů je také různě zvýhodňován, aby jejich cena byla v porovnání s běžným vozem konkurenceschopná.
V Česku zatím ale stále neexistuje žádná podpora ani dotace na nákup elektromobilu pro soukromé osoby a ani v roce 2021 neplánuje ministerstvo životního prostředí tuto strategii měnit. V současné době se týkají pouze veřejné správy a žádat o dotaci mohou obce, kraje, příspěvkové organizace, vysoké školy či výzkumné instituce. Využít je mohou také firmy a podnikatelé. Podpora se týká jak elektromobilů, tak i plug-in hybridů a hybridů či vozidel s pohonem na CNG. Dotace se poskytují také na stavbu dobíjecích stanic.
Sousední země to mají jinak
V okolních zemích a zemích EU mohou o dotaci zažádat i soukromé osoby. Například Německo poskytuje dotaci na nákup elektromobilu ve výši 9 000 eur, Rakousko pomáhá 5 000 eury a řidičům finančně přispívá také Slovensko, a to částkou 8 000 eur.
I navzdory pandemické krizi se mnohé země EU stavějí k problematice opačně než Česko a dotace ještě navyšují.
Existují výjimky
V ČR bylo přesto všechno možné dotaci na elektromobil získat. A to v jednom jediném městě – ve Frýdku-Místku. Jako první město v ČR zavedl Frýdek-Místek v první polovině tohoto roku časově omezený dotační program pro nákup elektromobilů i pro soukromé osoby. O dotaci mohl žádat jak podnikatel, tak fyzická osoba s trvalým bydlištěm či sídlem na území města v délce trvání alespoň 1 rok. Dotaci přitom mohl získat pouze na jeden vůz, ať už jde o elektromobil, nebo hybrid HEV a PHEV. Město přispělo částkou ve výši 15 % z ceny vozidla, nejvíce ale 75 000 Kč.