Fotovoltaika

Detailní pohled na fotovoltaické články a panely. Víte, co máte na střeše?

Jak vypadá solární článek a jaké jsou jeho druhy?

Začneme od začátku tím nejmenším kouskem skládačky, a tím jsou malé články, tzv. polovodičové diody, ze kterých je sestavený solární panel. V zásadě se využívají 3 druhy článků.

  • Monokrystalické články, jejichž základem je křemíková podložka. Jednotlivé křemíkové plátky se ořežou na velikost fotovoltaického článku a výsledná podložka má tmavou, až zcela černou barvu. Účinnost článků při využívání světla se pohybuje od 14 do 22 %. Aktuálně se jedná o nejpoužívanější typ. Vztahuje se na něj nejdelší záruka, je velmi odolný.
  • Polykrystalické články jsou rovněž tvořeny křemíkovou podložkou. Ta už se ale neskládá z jednotlivých plátků křemíku, ale z křemíkových krystalů. Výroba je jednodušší i levnější. Výsledná barva je tmavomodrá a účinnost se pohybuje od 13 do 17 %.
  • Amorfní články mají v základní vrstvě fotocitlivý materiál a jako podkladový materiál typicky sklo, plast nebo nerezovou ocel. Účinnost je 7 až 14 % a jejich výroba je levnější a efektivnější než u křemíkových článků.

Solární panely musejí vydržet i extrémní počasí

Samotné články jsou příliš malé, aby se daly využívat samostatně. Právě proto se články propojují do větších celků a tvoří celistvé solární panely. Ty jsou navrženy takovým způsobem, aby dodávaly energii na určité napěťové úrovni (např. 12 nebo 24 voltů). Kolik elektřiny se pak skutečně vyrobí, záleží na množství světla dopadajícího na panel.

 

Z čeho se skládá solární panel?

Samotný solární panel je v základu tvořen nosnou deskou, která je zasazená do obvodového rámu. Svrchní část kryje obvykle leštěné sklo. Je velmi důležité, aby fotovoltaika vydržela mechanické poškození, které by mohlo být způsobeno například krupobitím během silné bouřky. Solární panel musí zároveň vydržet i konstantní UV záření. Životnost fotovoltaiky je až 30 let. Její výkon je nejvyšší v době kolem poledne nebo za přímého slunečního svitu, kdy na solární panely dopadá nejvíc světelných paprsků, které se následně díky fotovoltaickému jevu přeměňují na elektřinu. Fotovoltaika musí být čistá, aby pracovala na plný výkon.

Tip: Přečtěte si také článek, ve kterém se dozvíte, jak se správně starat o fotovoltaiku

16. 9. 2022

Elektřina i plyn od čez

Odebírejte elektřinu i plyn od ČEZ a čerpejte výhody toho mít své energie přehledně na jednom místě.

Související články

Nejen fotovoltaika s akumulací do baterie nabízí větší soběstačnost

Fotovoltaika představuje ekologický zdroj vytápění, ohřevu vody nebo nabíjení elektromobilu. Počáteční investice není zanedbatelná, nicméně se vám vrátí v horizontu několika let. Máte na výběr ze 3 variant, jak fotovoltaickou elektrárnu využít naplno. Podívejme se na ně podrobněji.

11. 1. 2025
Domácí solární elektrárna: Jaká je její cena?

Domácí solární elektrárna: Jaká je její cena?

Uvažujete o pořízení fotovoltaických panelů pro výrobu vlastní elektřiny? Poradíme vám, jaké máte v dnešní době možnosti, spočítáme celkové náklady a podíváme se na návratnost investice.

6. 1. 2025
Fotovoltaika na střechu: Jak pracuje při zataženu a vyplatí se vůbec?

Fotovoltaika na střechu: Jak pracuje při zataženu a vyplatí se vůbec?

Fotovoltaickou elektrárnu vidíme na střechách rodinných domků i bytových domů čím dál častěji. Jestliže o ní přemýšlíte i vy, ale máte spoustu nezodpovězených otázek, pak jste tu správně. Podíváme se, jak fotovoltaika pracuje a jak je to ve skutečnosti s návratností investice a energetickou soběstačností.

1. 1. 2025
Ostrovní solární systém. Pro koho je vhodný a má vůbec smysl?

Ostrovní solární systém. Pro koho je vhodný a má vůbec smysl?

Už jste o něm určitě slyšeli. Ostrovní solární systém, díky kterému budete soběstační, elektřinu si vyrobíte sami a budete nezávislí na distribuční síti. Podívejme se na něj trochu blíž. Vysvětlíme vám, v čem je ostrovní solární systém skvělý a jaké má nedostatky.

30. 12. 2024
Státní dotace a na co je lze čerpat v roce 2025

Státní dotace a na co je lze čerpat v roce 2025

Rozhodli jste se pro pořízení fotovoltaické elektrárny nebo tepelného čerpadla? Rádi byste rekonstruovali svůj dům a lépe ho zateplili nebo chcete víc využívat dešťovou vodu? Na spoustu aktivit, které souvisejí s obnovitelnými zdroji a energetickou úsporou, můžete čerpat peníze z dotačních programů

20. 12. 2024

Nejčtenější články