Zdroj: Freepik.com
Fotovoltaika je v podstatě bezúdržbová, musíte ji ale kontrolovat
Solární panely mají samočisticí schopnost díky vysokému úhlu zkosení. Větší vrstva sněhu po panelu lehce sjede a většinu nečistot z povrchu smyje déšť. Pokud je fotovoltaika umístěná pod mírnějším úhlem, nečistoty se z panelů dostávají hůř. Svou roli hraje také lokalita. Tam, kde je silná doprava a smog, se mohou na skle kolektoru usazovat různé mastnoty a chemické zbytky. Na znečištěný panel se pak snadněji nalepí pyl nebo prachové částice. Povrch solárních panelů pak těžko propouští sluneční paprsky a kvůli tomu fotovoltaika snižuje svůj výkon. Je tedy potřeba, abyste solární panely čas od času zkontrolovali.
Občasným čištěním zajistíte optimální výkon i delší životnost solárních panelů
Kontrolu a čištění panelů byste měli provádět jednou až dvakrát ročně. Vždy záleží na míře znečištění. Samotná údržba vám zabere jen pár minut. Ideálním pomocníkem je „vapka“. Do vapky jednoduše přidáte pouze speciální čisticí prostředek na solární panely, který povrch dokonale vyčistí, zbaví mastnoty a nezanechá na něm žádné šmouhy. Solární panely budou opět pracovat na maximální výkon a vy využijete jejich potenciál naplno. Pravidelná údržba také prodlouží životnost celé fotovoltaické elektrárny. K čištění solárních panelů můžete kromě tlakové vody použít i speciální stěrku. Nepoužívejte žádné kovové nebo dřevěné nástroje, mohli byste jimi povrch nenávratně poškrábat. Znehodnocený solární panel by nepracoval správně a snížili byste i životnost fotovoltaiky.
Zdroj: Freepik.com
Co se sněhem na solárních panelech? Odhrnovat, nebo ne?
Během zimy byste měli dbát na to, aby panely nebyly zakryté sněhovou pokrývkou. Ve většině případů sníh dobře sjede po hladkém povrchu, ale při vydatném a dlouhotrvajícím sněžení je dobré panely zkontrolovat. Zasněžená fotovoltaika nebude vyrábět tolik elektřiny, kolik by mohla. Sněhovou vrstvu, která by se na solárních panelech držela delší dobu, raději omeťte. Tuto údržbu budete pravděpodobně řešit hlavně v horských lokalitách, kde sněží častěji a sněhová nadílka je vydatnější.
„Pokud je kolem nuly, padá mokrý sníh a ukáže se sluníčko, které panel trochu ohřeje, sníh sjede po povrchu sám. Když mrzne a vydatně sněží, ometu sníh sálovým smetákem. Beru to jako samozřejmost, stejně jako jdu omést příjezdovou cestu. Ale panely vyrábí elektřinu i pod slabou sněhovou vrstvou, i když v omezené míře,“ popisuje své zkušenosti s čištěním fotovoltaiky pan Josef.
Zdroj: Freepik.com
Pozornost věnujte i baterii a udržujte ji nabitou mezi 30–90 %
Vlastníte-li fotovoltaiku s akumulací do baterie, pak byste se měli starat i o ni. Baterie funguje jako centrální jednotka, na kterou jsou navázány fotovoltaické panely a ve které se ukládá elektřina do zásoby, abyste ji mohli použít například v noci, kdy fotovoltaika nevyrábí. Baterie by měla být na suchém místě, kde teplota neklesá ani v zimních měsících pod 0 °C. Sami si v nastavení zvolíte, do kolika procent se má vybíjet. V ideálním případě byste ji měli nechat pracovat v režimu 30–90% nabití.