Zdroj: Freepik.com
Když vás trápí nesnesitelné horko v bytě
Léto a extrémně vysoké teploty, které leckdy přesahují i 30 stupňů. Nejhorší situace je v bytových jednotkách domů se špatnou izolací a obyvatelé podkroví to už vůbec v létě nemají jednoduché. Střešní krytina se během horkých dní rozpálí na několik desítek stupňů a horký vzduch se natáhne dovnitř bytu, kde bývá nesnesitelné vedro nejenom přes den, ale i v noci.
Pokud máte v letních měsících doma horko k zalknutí, je jasné, že se to odrazí na náladě i celkovém zdraví. V horku se totiž špatně spí, takže se pravděpodobně cítíte ráno unavení a bez energie. Pocením také ztrácíte z těla vodu. Nejohroženější skupinou jsou tradičně malé děti a staří lidé. Klimatizace je často jediným efektivním řešením. Jak ji ale vybrat a nebude problém hluk?
Klimatizace vás v létě ochladí, v zimě zahřeje a vyčistí vzduch
Klimatizace je v podstatě tepelné čerpadlo vzduch-vzduch, což znamená, že vám nejenom ochladí byt během parného léta, ale v zimě si s ní můžete i přitopit. Klimatizace nabízí v bytě tepelný komfort celoročně. Moderní přístroje umí odstranit alergeny, jako jsou pyly nebo nepříjemné pachy. Fungují tak v podstatě i jako čističky vzduchu.
Jak je to s hlučností klimatizace?
Řada lidí se obává přílišného hluku zařízení. V bytovém domě by to mohl být problém. Vnitřní jednotka klimatizace do bytu je ale velmi tichá. Ventilátor v podstatě vůbec neslyšíte. Hlučnější může být venkovní jednotka, ale ani venkovní jednotky moderních klimatizací nevytvářejí téměř žádný hluk. Nejčastěji se umísťují na balkon nebo fasádu domu. V případě fasády budete ale potřebovat souhlas od SVJ, protože fasáda se považuje za společné prostory.
Mobilní klimatizace bez hadice nebo nástěnná klimatizace do bytu?
Otázkou tedy zůstává, zda zvolit stacionární klimatizaci ve splitovém provedení, tedy s vnitřní nástěnnou a venkovní jednotkou, nebo mobilní klimatizaci do bytu. Mobilní jednotky jsou veskrze až o polovinu levnější než ty stacionární a nemusíte řešit její venkovní umístění, a tím pádem ani dohadování se sousedy. Pro byt je tak mobilní klimatizace ideálním řešením. Největší výhodou je, že ji můžete kdykoli a kamkoli přenést a vychladit si tak místnost, kterou zrovna potřebujete. I ty nejméně výkonné typy mají okolo 2 kW, což v klidu stačí na vychlazení menší místnosti.
Je klimatizace žrout elektřiny? Používejte ji úsporně
Klimatizace bohužel patří mezi větší žrouty elektřiny. Právě z toho důvodu se vyplatí investovat raději do dražšího zařízení, ale s nižším příkonem, a tedy úspornějšího. Abyste klimatizaci používali efektivně a úsporně, před zapnutím nejprve vyvětrejte. Klimatizaci pak nastavte na nízkou teplotu. Jakmile začnete pociťovat ochlazení, ztlumte ji. Vždy by měla ale v začátku jet na maximální výkon a již se zavřenými okny.
Co sledovat při výběru klimatizace
- Vždy zkoumejte energetický štítek zařízení. Čím úspornější, tím lépe pro vás a pořizovací cena se vám vrátí.
- Rozhodněte se, jestli chcete mobilní klimatizaci nebo nástěnnou, kterou ale nepřemístíte.
- Sledujte výkon. Na 25–30 m³ připadá asi 1 kW výkonu.
- Zjistěte si také hlučnost zařízení. Častou hodnotou je asi 40 dB.
- Zaměřte svou pozornost také na odvod kondenzátu. Ten vzniká jako vedlejší produkt ochlazování.
Tip! Přes den v bytě nevětrejte a v čase, kdy vám slunce praží přímo dovnitř, mějte zatažené žaluzie nebo závěsy. Byt vyvětrejte až na noc. Teplotu interiéru mohou efektivně snížit i venkovní rolety.