Plyn

Jaký je postup připojení plynu do domu?

 

Zdroj: Pixabay.com/cs

 

Co vás čeká a nemine?

Pokud si potřebujete nechat připojit do domu plyn, pozor, ať nenaletíte na první „výhodnou“ nabídku od dodavatele plynu. Těch je několik desítek, s plynem obchodují a prodávají ho konečným zákazníkům. Distributoři plynu jsou jenom tři a jeden z nich vám bude přidělen podle toho, kam potřebujete zavést plynovou přípojku. Jejich hlavní náplní práce je péče o plynovody, výstavba a udržování sítě, připojování, správa a demontáž přístrojů, odečty plynoměrů a spolupráce s dodavateli. Mezi distributory plynu v České republice patří Pražská plynárenská, GasNet a EG.D.

Mapa územního rozdělení distributorů plynu. Zdroj: www.egd.cz

 

Vyplňte žádost o připojení plynu

Jakmile víte, pod kterého distributora spadáte, podejte u něj žádost o připojení plynu. Můžete to udělat přes online formulář nebo osobně na kontaktním místě. K tomu si připravte tyto informace:

  • vaše údaje
  • adresu odběrného místa
  • které spotřebiče budou připojené k plynu, jaký je jejich příkon
  • předpokládaná spotřeba plynu za rok
  • katastrální plánek

 

Během 30 dnů obdržíte smlouvu o připojení včetně návrhu způsobu připojení, návrhu přípravy odběrného místa a návrhu realizace zapojení plynové přípojky (pokud ji nemáte).

 

Sjednejte si technika, který vám nainstaluje potřebná zařízení

Až budete mít podepsanou smlouvu, sjednejte si návštěvu revizního technika, který provede tlakovou zkoušku a předá vám revizní zprávu. Jestliže je k pozemku plynová přípojka již zavedena, je všechno snazší a rychlejší. Pokud si nejste jisti, zda přípojku máte, zeptejte se distributora, ten to zjistí jednoduše podle přesné adresy. Následně si domluvte instalaci plynoměru a měřicích zařízení. Jakmile proběhne jejich montáž, můžete začít odebírat plyn.

 

Než zažehnete jiskru, může to trvat několik měsíců

Vzhledem k tomu, že je třeba podat žádost, uzavřít smlouvu a čekat, než vám distributor napojí plynovou přípojku, nainstaluje plynoměr, namontuje měřicí zařízení, může se doba od podání žádosti až do finálního zažehnutí plynu na vašem sporáku pohybovat v řádu měsíců. Vždy záleží na místě, do kterého se bude plyn zavádět. Počítejte ale s lhůtou 1–12 měsíců.

 

Když plynovou přípojku nemáte, projekt se prodraží a doba prodlouží

Může se stát, že na vašem pozemku plynová přípojka není. V takovém případě musíte zajistit její výstavbu a případné prodloužení plynovodu. Zajištění výstavby leží na vašich bedrech. Distributor vám nepošle technika, který vám zrealizuje výkop. Je na vás, abyste si na základě podepsané smlouvy s distributorem zajistili stavební povolení a následně objednali certifikovanou firmu, která vám provede výkop. Firma vám následně předá montážní dokumentaci, na kterou můžete čekat až 4 týdny.

 

Co by vás mohlo zaskočit

  • Pokud nejste vlastníkem nemovitosti, do které se bude plyn natahovat, budete potřebovat souhlas vlastníka (stačí čestné prohlášení), který přiložíte k žádosti.
  • Distributor plynu je vám přidělen podle území, kde se nemovitost nachází. Vy si ale vyberete dodavatele plynu, se kterým uzavřete smlouvu o dodávkách zemního plynu. První část procesu tedy řešíte s distributorem. Druhou část procesu s dodavatelem.
  • Dodavatele plynu vybírejte pozorně. Kolik za plyn zaplatíte, se odvíjí od poplatků, tarifů a dalších parametrů. Mezi dodavateli jsou rozdíly i kolem 20 %. Podívejte se na plyn od ČEZ zde.
21. 12. 2021

Elektřina i plyn od čez

Odebírejte elektřinu i plyn od ČEZ a čerpejte výhody toho mít své energie přehledně na jednom místě.

Související články

Vše, co potřebujete vědět o dodavateli poslední instance

Vše, co potřebujete vědět o dodavateli poslední instance

V energetickém odvětví jsou dodavatelé poslední instance (DPI) klíčovým prvkem v zajištění nepřetržitého přísunu elektřiny a plynu zákazníkům v případě krizových situací. Zjistěte vše, co potřebujete o dodavateli poslední instance vědět.

26. 1. 2024
Využijte chytrou domácnost ke snížení spotřeby energií

Využijte chytrou domácnost ke snížení spotřeby energií

Díky přechodu na chytrou domácnost můžete bydlet lépe a snížit spotřebu energií. Co vlastně chytrá domácnost je a co všechno do ní patří? Nebojte se modernizace domova, stačí začít malými krůčky.

20. 1. 2024
Jak ušetřit za plyn? Jde to a nemusíte doma sedět v bundě

Jak ušetřit za plyn? Jde to a nemusíte doma sedět v bundě

Chtěli byste snížit výdaje za plyn a přemýšlíte, jak na to? Máme pro vás několik tipů, které vám pomohou ušetřit. Stačí jen dodržovat pár pravidel.

13. 1. 2024
Koncentrace oxidu uhličitého může být doma nebezpečná. Hodí se měřič CO2

Koncentrace oxidu uhličitého může být doma nebezpečná. Hodí se měřič CO2

K vysoké koncentraci oxidu uhličitého v domácnosti stačí většinou jen málo. Větší počet lidí a nevětraná místnost a rázem si zaděláváme na spoustu problémů. Proč byste měli znát hodnotu CO2 u vás doma, jak ji měřit a proč je oxid uhličitý tak nebezpečný?

12. 1. 2024
Výpočet: Z čeho se skládá cena plynu a jak přepočítat m3 na kWh

Výpočet: Z čeho se skládá cena plynu a jak přepočítat m3 na kWh

Plyn má široké možnosti využití. V domácnosti se nejčastěji používá na vytápění bytu či domu, vaření nebo ohřev vody. Pokud se vám podmínky u vašeho dodavatele nelíbí, můžete ho jednoduše změnit. Z čeho se počítá výsledná cena plynu a jak snadno přejít k jinému dodavateli?

7. 1. 2024

Nejčtenější články