Zdroj: Pixabay.com/cs
Co vás čeká a nemine?
Pokud si potřebujete nechat připojit do domu plyn, pozor, ať nenaletíte na první „výhodnou“ nabídku od dodavatele plynu. Těch je několik desítek, s plynem obchodují a prodávají ho konečným zákazníkům. Distributoři plynu jsou jenom tři a jeden z nich vám bude přidělen podle toho, kam potřebujete zavést plynovou přípojku. Jejich hlavní náplní práce je péče o plynovody, výstavba a udržování sítě, připojování, správa a demontáž přístrojů, odečty plynoměrů a spolupráce s dodavateli. Mezi distributory plynu v České republice patří Pražská plynárenská, GasNet a EG.D.
Mapa územního rozdělení distributorů plynu. Zdroj: www.egd.cz
Vyplňte žádost o připojení plynu
Jakmile víte, pod kterého distributora spadáte, podejte u něj žádost o připojení plynu. Můžete to udělat přes online formulář nebo osobně na kontaktním místě. K tomu si připravte tyto informace:
- vaše údaje
- adresu odběrného místa
- které spotřebiče budou připojené k plynu, jaký je jejich příkon
- předpokládaná spotřeba plynu za rok
- katastrální plánek
Během 30 dnů obdržíte smlouvu o připojení včetně návrhu způsobu připojení, návrhu přípravy odběrného místa a návrhu realizace zapojení plynové přípojky (pokud ji nemáte).
Sjednejte si technika, který vám nainstaluje potřebná zařízení
Až budete mít podepsanou smlouvu, sjednejte si návštěvu revizního technika, který provede tlakovou zkoušku a předá vám revizní zprávu. Jestliže je k pozemku plynová přípojka již zavedena, je všechno snazší a rychlejší. Pokud si nejste jisti, zda přípojku máte, zeptejte se distributora, ten to zjistí jednoduše podle přesné adresy. Následně si domluvte instalaci plynoměru a měřicích zařízení. Jakmile proběhne jejich montáž, můžete začít odebírat plyn.
Než zažehnete jiskru, může to trvat několik měsíců
Vzhledem k tomu, že je třeba podat žádost, uzavřít smlouvu a čekat, než vám distributor napojí plynovou přípojku, nainstaluje plynoměr, namontuje měřicí zařízení, může se doba od podání žádosti až do finálního zažehnutí plynu na vašem sporáku pohybovat v řádu měsíců. Vždy záleží na místě, do kterého se bude plyn zavádět. Počítejte ale s lhůtou 1–12 měsíců.
Když plynovou přípojku nemáte, projekt se prodraží a doba prodlouží
Může se stát, že na vašem pozemku plynová přípojka není. V takovém případě musíte zajistit její výstavbu a případné prodloužení plynovodu. Zajištění výstavby leží na vašich bedrech. Distributor vám nepošle technika, který vám zrealizuje výkop. Je na vás, abyste si na základě podepsané smlouvy s distributorem zajistili stavební povolení a následně objednali certifikovanou firmu, která vám provede výkop. Firma vám následně předá montážní dokumentaci, na kterou můžete čekat až 4 týdny.
Co by vás mohlo zaskočit
- Pokud nejste vlastníkem nemovitosti, do které se bude plyn natahovat, budete potřebovat souhlas vlastníka (stačí čestné prohlášení), který přiložíte k žádosti.
- Distributor plynu je vám přidělen podle území, kde se nemovitost nachází. Vy si ale vyberete dodavatele plynu, se kterým uzavřete smlouvu o dodávkách zemního plynu. První část procesu tedy řešíte s distributorem. Druhou část procesu s dodavatelem.
- Dodavatele plynu vybírejte pozorně. Kolik za plyn zaplatíte, se odvíjí od poplatků, tarifů a dalších parametrů. Mezi dodavateli jsou rozdíly i kolem 20 %. Podívejte se na plyn od ČEZ zde.