Zdroj: Freepik.com
Kondenzační plynový kotel jako efektivní náhrada starého kotle
Tento typ kotle funguje na jednoduchém principu. Během spalování vzniká pára, která u obyčejného kotle odchází komínem pryč. Kondenzační kotel ale umí tuto páru efektivně využít. Pára se ve výměníku kondenzuje působením studené vody, která se tak znovu ohřívá a vrací do otopné soustavy. Díky tomuto procesu se omezuje spotřeba plynu, protože kotel nemusí vodu tolik ohřívat. Mezi další výhody patří bezpochyby snadná obsluha, instalace, regulace výkonu, a hlavně vám odpadá starost se sháněním a uložením paliva, jako je tomu například u kotlů na tuhá paliva. Nevýhody jsou pouze dvě. Tou první je odvod kondenzátu a tou druhou nutnost vyvložkování komína. Podrobněji jsme výhody a nevýhody popsali v článku “Výhody a nevýhody kondenzačního kotle”.
Počítejte s odvodem kondenzátu, který napojte na odpad
Tím se dostáváme k samotné výměně kotle. U kondenzačního kotle počítejte se dvěma důležitými věcmi. Tou první je instalace odvodu kondenzátu. Při běžném provozu ho vzniká opravdu velké množství, takže musíte kondenzační kotel připojit k odpadu. Pokud by v technické místnosti nebo kotelně nebyl nainstalován vodovodní rozvod, dá se situace vyřešit ještě čerpáním kondenzátoru do kanalizace. Přečerpávací stanice je běžné příslušenství, které dostanete společně s kondenzačním kotlem.
Hliníkový komín musíte nahradit plastovými vložkami
Druhým úskalím je pak speciální vyvložkování komína, což je nutnost, bez které se neobejdete. Spaliny s nízkou teplotou by totiž nevyvložkovaný komín mohly značně poškodit. Aby se komín neničil, je potřeba do něj instalovat buď nerezové vložky, nebo ty plastové, které jsou pro kondenzační kotel úplně nejvhodnější. Pamatujte také na to, že komín byste měli nechat alespoň jednou ročně zkontrolovat, a prohlídku naplánujte ještě před začátkem topné sezóny.
Tip: Nechte návrh nejlepšího řešení na nás. Vše vám dodáme na klíč.