Pololetní zprávy
Pololetní zpráva - 2004
Hlavní události I. pololetí 2004
Leden
- Otevření trhu s elektrickou energií (3. etapa) pro oprávněné zákazníky s rezervovaným příkonem 250 kW a vyšším, jejichž odběrné místo je vybaveno průběhovým měřením odběru elektřiny.
- Získání většinového podílu v inženýrské společnosti ŠKODA PRAHA a.s., která byla hlavním dodavatelem technologie pro Jadernou elektrárnu Temelín.
- Podepsání Kolektivní smlouvy ČEZ, a. s., na období let 2004 – 2006.
Únor
- Získání nejvyššího ocenění v oblasti „corporate governance“ v České republice za rok 2003 uděleného prestižním světovým časopisem v oblasti bankovnictví a kapitálových trhů EUROMONEY.
Březen
- Získání 3. místa v soutěži o nejobdivovanější firmu v České republice. ČEZ, a. s., si meziročně polepšil o 7 míst.
- Zařazení do seznamu 2 000 největších společností na světě, sestaveného ekonomickým časopisem Forbes. ČEZ, a. s., se umístil z českých firem nejvýše, a to na 1 125. místě. Pro zařazení do seznamu byla rozhodující výše tržeb, zisku, aktiv a tržní hodnota firmy.
Duben
- Získání titulu Manažer roku pro předsedu představenstva a generálního ředitele společnosti Martina Romana v 11. ročníku soutěže, kterou vyhlašuje Svaz průmyslu a dopravy ve spolupráci s Českou manažerskou asociací, Konfederací zaměstnavatelských a podnikatelských svazů a Manažerským svazovým fondem.
Květen
- Projevení zájmu o nákup podílů ve dvou energetických distribučních společnostech v jižním a severovýchodním Rumunsku.
- Získání 1. ceny za filantropii v soutěži RHODOS 2004 – Cena image.
- Zveřejnění úmyslu prodat svůj 34% podíl v Pražské energetice, a.s.
Červen
- Vydání dluhopisů v objemu 400 mil. EUR se splatností v roce 2011.
- Konání 12. výroční valné hromady.
- Získání 2. místa v žebříčku „100 nejvýznamnějších firem České republiky“ za rok 2003 v oblasti výše tržeb, sestavovaném sdružením CZECH TOP 100. Oproti roku 2002 si ČEZ, a. s., polepšil o 1 místo.
- Zařazení do seznamu 500 největších evropských podniků, sestaveného listy Handelsblatt a Wall Street Journal Europe. ČEZ, a. s., zaujal 484. místo a do seznamu se dostal jako jediná firma z České republiky. Pro zařazení do seznamu rozhodoval dosažený zisk, obrat, tržní hodnota a počet zaměstnanců.
Významné události v červenci 2004 (do uzávěrky Pololetní zprávy 2004)
Červenec
- Podání nabídky na koupi bulharských distribučních společností. ČEZ, a. s., vítězí v tendru na prodej skupiny tří distribučních společností v západním Bulharsku.
- Podání nabídky na koupi Slovenských elektráren, a.s., dominantního výrobce elektřiny ve Slovenské republice.
- Ukončení plánované odstávky 1. bloku Jaderné elektrárny Temelín zahájené v dubnu, spojené s výměnou čtvrtiny paliva v reaktoru.
Ke stažení
Pololetní zpráva - 2003
Hlavní události prvního pololetí 2003
Leden
- Otevření trhu s elektrickou energií pro oprávněné zákazníky s roční spotřebou vyšší než 9 GWh.
- Získání čtrnácti oprávněných zákazníků v souvislosti s dalším otevřením trhu.
Únor
- Konání mimořádné valné hromady akcionářů ČEZ, a. s.
Březen
- Rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže o rozkladu ČEZ, a. s., a zastavení řízení o veřejné podpoře.
- Podepsání smlouvy o prodeji části podniku - Teplárna Náchod s firmou Harpen ČR, s.r.o.
Duben
- Uskutečnění převodu akcií regionálních distribučních společností a ČEPS, a.s., ve smyslu uzavřených smluv mezi ČEZ, a. s., Fondem národního majetku České republiky, OSINEK, a.s., Ministerstvem práce a sociálních věcí České republiky a Českou konsolidační agenturou.
- Potvrzení ratingového hodnocení BBB+ se změnou stabilního výhledu na pozitivní agenturou Standard & Poor’s.
- Zahájení zkušebního provozu druhého bloku Jaderné elektrárny Temelín.
- Podepsání pětileté záruky na 88 mil. EUR na 1. tranši půjčky od Evropské investiční banky. Záruky se účastní banky Kreditanstalt für Wiederaufbau, ABN AMBRO Bank N.V., Bank Austria Creditanstalt AG, Bayerische Landesbank, Credit Lyonnais S.A., Dresdner Bank AG, Mizuho Corporate Bank Ltd., Sanpaolo IMI S.p.a., SMBC a WestLB AG.
Květen
- Dosažení plného výkonu 2 x 1 000 MW v Jaderné elektrárně Temelín.
- Konání mimořádných valných hromad v regionálních distribučních společnostech, kde ČEZ, a. s., získal většinový majetkový podíl v souvislosti s integrací české elektroenergetiky.
- Zveřejnění výsledku výzkumu veřejného mínění provedeného společností pro výzkum trhu AISA, podle něhož se vnímání společnosti ČEZ veřejností výrazně zlepšilo. Znalost značky „Duhová energie“ dosáhla již 74 %.
- Výběr poradenské firmy pro spolupráci při vytváření nové, efektivní a dynamické skupiny ČEZ s rozsáhlým využitím kladných synergických efektů při jejím řízení. Poradcem se stala renomovaná společnost A. T. Kearney, člen koncernu EDS (texaská telekomunikační společnost).
Červen
- Získání druhého místa v osmém ročníku prestižního ocenění informační otevřenosti účastníků českého kapitálového trhu Signum Temporis 2002.
- Uvedení do provozu turbosoustrojí č. 1 v přečerpávací vodní elektrárně Štěchovice, které bylo poškozeno povodní v srpnu 2002.
- Konání 11. řádné valné hromady akcionářů ČEZ, a. s.
- Vyhlášení akciové společnosti ČEZ první nejvýznamnější firmou České republiky za rok 2002 v kategorii Výroba a rozvod elektřiny, vody, plynu a páry, v celkovém pořadí druhou nejvýznamnější firmou podle výše zisku a podle přidané hodnoty a třetí nejvýznamnější firmou podle výše tržeb sdružením CZECH TOP 100.
- Vydání 9. emise tuzemských dluhopisů (první emise dluhopisů v rámci dluhopisového programu schváleného představenstvem dne 7. dubna 2003), splatných v roce 2008 s pevnou úrokovou sazbou ve výši 3,35 %. Emise byla vydána s emisním kurzem 100,05 % jmenovité hodnoty dluhopisů.
- Předčasné splacení 5. emise tuzemských dluhopisů z výnosů nově vydané 9. emise.
- Uskutečnění výroční konference mezinárodní organizace EURELECTRIC v Praze. ČEZ, a. s., vystupoval v roli hostitelské firmy.
- Povinné nabídky na odkup akcií Středočeské energetické a.s. (dále jen STE), využil její významný menšinový akcionář RWE (34,98 %), v Západočeské energetice, a.s. (dále jen ZČE), menšinový akcionář Energie AG Oberösterreich (11,18 %). Vlastní vypořádání bude realizováno ve III. čtvrtletí 2003.
Významné události po rozhodném dni do uzávěrky Pololetní zprávy 2003
Červenec 2003
- Dne 4. července 2003 podepsal ČEZ, a. s., smlouvu se společností E.ON o výměně akciových podílů. ČEZ, a. s., získá současné podíly společnosti E.ON v regionálních distribučních společnostech Východočeská energetika, a.s. (dále jen VČE), a ZČE, výměnou za své podíly v Jihomoravské energetice, a.s. (dále jen JME), a Jihočeské energetice, a.s. (dále jen JČE). Rozdíl mezi cenami podílů bude uhrazen po vypořádání transakcí. Současně akciová společnost ČEZ uzavřela dohodu o opci na nákup menšinových podílů E.ON Czech Holding AG a EBO Czech Investments Limited v Severočeské energetice, a.s. (dále jen SČE), a Severomoravské energetice, a.s. (dále jen SME), kterou však bude moci využít až v roce 2004.
- Podle informací z veřejných zdrojů schválila Vláda Slovenské republiky dodatečné přistoupení ČEZ, a. s., do výběrového řízení na koupi 49 % akcií společnosti Slovenské elektrárne, a.s.
Ke stažení
Pololetní zpráva - 2002
Hlavní události prvního pololetí 2002
Leden
- Zrušení výběrového řízení na výběr kupce akciového podílu Fondu národního majetku České republiky v ČEZ, a. s., a v šesti regionálních distribučních společnostech.
- Dosažení 100% výkonu reaktoru prvního bloku Jaderné elektrárny Temelín.
- Vyhlášení veřejné soutěže na stavbu nového skladu vyhořelého paliva v areálu Jaderné elektrárny Dukovany.
- Prodej podílu ČEZ, a. s., v akciové společnosti Energotrans.
- Uzavření revolvingového úvěru ve výši 70 mil. USD. Aranžérem revolvingového úvěru je banka Sumitomo Mitsui Banking Corporation.
- Potvrzení ratingového hodnocení Baa1 se stabilním výhledem ratingovou agenturou Moody´s a ratingového hodnocení BBB+ se změnou z pozitivního výhledu na stabilní ratingovou agenturou Standard & Poor´s.
- Zahájení zásobování všech objektů v areálu Jaderné elektrárny Temelín a města Týn nad Vltavou teplem odebíraným z turbíny prvního bloku této elektrárny.
Únor
- Uzavření rámcové smlouvy o vzájemné spolupráci mezi ČEZ, a. s., a ČVUT, s cílem podpory vzdělávání mladé generace energetiků.
Březen
- Zavezení paliva do druhého bloku Jaderné elektrárny Temelín.
- Schválení prodeje majoritního podílu Fondu národního majetku České republiky v pěti regionálních distribučních společnostech a minoritního podílu ve třech regionálních distribučních společnostech akciové společnosti ČEZ Vládou České republiky; současně vláda schválila prodej 66 % akcií společnosti ČEPS, a.s., od akciové společnosti ČEZ ve prospěch Fondu národního majetku České republiky a Ministerstva práce a sociálních věcí.
- Získání nejvyššího ocenění v soutěži za informační otevřenost Paegas Signum Temporis 2001.
- Získání prvního místa v soutěži 100 obdivovaných firem České republiky v oboru Výroba a rozvod elektřiny, vody, plynu a páry pořádané sdružením CZECH TOP 100.
Duben
- Uskutečnění mise Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) se sídlem ve Vídni v Jaderné elektrárně Temelín, která byla zaměřena na fyzickou ochranu elektrárny. Mise se zúčastnili experti z Francie, Kanady a USA a pozorovatelé z Litvy a Ukrajiny. Systém fyzické ochrany Jaderné elektrárny Temelín byl shledán moderním a plně srovnatelným se systémy v západní Evropě a USA.
- Rozšíření obchodního programu „Duhová energie“ o čtyři nové produkty.
- Přestěhování hlavní správy společnosti do nové budovy v Praze 4, Duhové ulici 2/1444.
- Vyhlášení voleb členů dozorčí rady volených zaměstnanci.
Květen
- Konání mimořádné valné hromady akcionářů za účelem udělení souhlasu představenstvu ČEZ, a. s., k prodeji 66% podílu v dceřiné společnosti ČEPS, a.s., a koupi státních akciových podílů v regionálních distribučních společnostech. Mimořádná valná hromada byla svolána na žádost majoritního vlastníka, Fondu národního majetku České republiky, který však vlastní návrhy neschválil.
- Ukončení všech předepsaných předkomplexních zkoušek prvního bloku Jaderné elektrárny Temelín, jehož smyslem bylo prokázat provozuschopnost, spolehlivost a bezpečnost technologického zařízení podle projektu a následně schopnost předání prvního bloku do zkušebního provozu. Zahájení fyzikálního spouštění druhého bloku Jaderné elektrárny Temelín řízenou štěpnou reakcí.
Červen
- Konání 10. řádné valné hromady akcionářů ČEZ, a. s., na které byl kromě jiného schválen prodej 51% podílu v dceřiné společnosti ČEPS, a.s., společnosti OSINEK, a.s., ovládané Fondem národního majetku České republiky a 15% podílu Ministerstvu práce a sociálních věcí České republiky a koupě určitých podílů v regionálních distribučních společnostech od Fondu národního majetku České republiky.
- Zahájení zkušebního provozu prvního bloku Jaderné elektrárny Temelín.
- Řádná valná hromada akcionářů schválila změnu ve složení dozorčí rady (odvoláni byli Tomáš Potměšil a Zdenka Němcová, zvoleni byli Václav Srba, Vratislav Vajnar a Jan Juchelka; třetí člen byl zvolen za Františka Brožíka, který na funkci abdikoval).
- Zvolení Václava Krejčího (Jaderná elektrárna Dukovany) a Zdeňka Židlického (Elektrárny Prunéřov) novými zástupci zaměstnanců v dozorčí radě společnosti.
- Vyhlášení akciové společnosti ČEZ první nejvýznamnější firmou České republiky za rok 2001 podle výše zisku, druhou nejvýznamnější firmou podle přidané hodnoty a třetí nejvýznamnější firmou podle výše tržeb sdružením CZECH TOP 100.
- Zahájení testů energetického spouštění s výkonem do 30 % na druhém bloku Jaderné elektrárny Temelín.
- Získání mezinárodně uznávaného certifikátu EMS (udělovaného nezávislou certifikační společností DET NORSKE VERITAS) pro uhelné a vodní elektrárny, které představují svými 8 385 MW z celkového instalovaného výkonu ČEZ, a. s., 75 %.
- Podpisy smluv o nákupu určitých podílů akcií osmi regionálních distribučních společností od Fondu národního majetku České republiky a prodeji 66% podílu v ČEPS, a.s.
Červenec
- Potvrzení vzniku úseku jaderné energetiky s termínem zahájení jeho činnosti od ledna 2003 představenstvem společnosti.
- Podpis smlouvy s Českou konsolidační agenturou o koupi necelých 2 % akcií Západočeské energetiky, a.s.
Ke stažení
Pololetní zpráva - 2001
Hlavní události prvního pololetí 2001
Leden
- Stanovení nové ceny elektřiny pro všechny skupiny konečných odběratelů elektřiny výměrem Ministerstva financí č. 01/2001.
- Stanovení maximální ceny elektřiny mezi ČEZ, a. s., ČEPS, a. s., a regionálními distribučními společnostmi cenovým rozhodnutím Energetického regulačního úřadu č. 1/2001.
- Podepsání roční smlouvy s ČEPS, a. s., na poskytování podpůrných služeb v rozsahu cca 85 % poptávaného množství, zbytek poskytuje dalších pět nezávislých výrobců. Poptáno bylo v jednotlivých kategoriích 80 až 100 % celkových ročních potřeb, zbylé objemy jsou dokupovány v rámci čtvrtletních výběrových řízení.
- Potvrzení ratingového ohodnocení “Baa1” se změnou negativního výhledu na stabilní ratingovou agenturou Moody´s.
- Uzavření smluv o odběrech uhlí s akciovými společnostmi Severočeské doly, Sokolovská uhelná, GEMEC-UNION a Lignit Hodonín, s. r. o.
- Ustanovení komise pro posouzení vlivu Jaderné elektrárny Temelín na životní prostředí na základě dohody předsedů vlád České republiky a Rakouska z 12. prosince 2000 v Melku.
Únor
- Uzavření roční smlouvy na prodej elektrické energie s akciovou společností Východočeská energetika.
- Uzavření smluv o odběrech uhlí s akciovými společnostmi Mostecká uhelná a OKD.
Březen
- Ukončení práce čtrnácté mezinárodní mise OSART vyslané Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE) se sídlem ve Vídni do Jaderné elektrárny Temelín. Misi tvořili experti z USA, Francie, Německa, Maďarska, Ruska, Rumunska a Velké Británie. Jako pozorovatelé na elektrárně působili experti Francie a Rakouska.
- Ukončení třetí podetapy energetického spouštění prvního bloku Jaderné elektrárny Temelín, která byla limitována výkonem reaktoru do 30 %.
- Vydání územního rozhodnutí pro stavbu ”Centrální sklad vyhořelého jaderného paliva - lokalita Skalka” odborem výstavby Městského úřadu v Bystřici nad Pernštejnem.
- Získání pátého místa v soutěži ”100 nejobdivovanějších firem ČR”, kterou organizuje sdružení Czech Top 100. Soutěže se zúčastnilo 561 českých firem.
- Získání druhého místa v soutěži za informační otevřenost Paegas Signum Temporis 2000.
Duben
- Dokončení a uveřejnění zprávy Komise pro posouzení vlivu Jaderné elektrárny Temelín na životní prostředí, která konstatuje, že tento vliv lze hodnotit jako nízký, nevýrazný a přijatelný.
- Veřejné projednání ”Zprávy komise pro posouzení vlivu Jaderné elektrárny Temelín na životní prostředí” v Českých Budějovicích.
Květen
- Zvolení JUDr. Ivana Cestra jako pátého člena představenstva společnosti
- Účast ČEZ, a. s., na konferenci Power Gen Europe v Bruselu, i na doprovodném energetickém veletrhu; ČEZ, a. s., uspořádal samostatnou tiskovou konferenci.
- Dceřiná společnost ČEPS, a. s., jako provozovatel přenosové soustavy České republiky se stala zakládajícím a plnoprávným členem nově založené organizace UCTE.
- Doplnění “Zprávy komise pro posouzení vlivu Jaderné elektrárny Temelín na životní prostředí” o tzv. “nulovou variantu” (nespuštění Jaderné elektrárny Temelín) a problematiku těžkých havárií.
Červen
- Konání řádné valné hromady.
- Získání třetího místa v soutěži “100 nejvýznamnějších firem České republiky za rok 2000” podle výše tržeb.
- Právním poradcem Fondu národního majetku České republiky pro privatizaci ČEZ, a. s., a šesti regionálních distribučních společností se stala firma WEIL, GOTSHAL & MANGES, v. o. s.
- Veřejné projednání “Zprávy komise pro posouzení vlivu Jaderné elektrárny Temelín na životní prostředí” ve Vídni.
Červenec
- Souhlas vlády České republiky s tím, aby asistenční spolupráci Fondu národního majetku České republiky při privatizaci elektroenergetiky poskytovala společnost Deloitte & Touche.