Přečtěte si více o projektu větrných farem Fantanele a Cogealac
Tiskové zprávy Skupiny ČEZ k projektu větrného parku v Dobrudži si můžete zobrazit po kliknutí na odkazy níže:
27. 8. 2008 - ČEZ kupuje projekt 600 MW větrné farmy v Rumunsku
O stavbě větrné farmy včetně rozsáhlé fotogalerie čtěte také na blogu Skupiny ČEZ na zpravodajském serveru iHNed.cz
Z Německa, Španělska a z Číny putují komponenty větrníků do rumunského přístavu Mitia, odkud jsou jako nadměrné náklady transportovány na staveniště.
Po zemních pracích následuje samotné lití podkladového betonu, poté se sestaví konstrukce adaptéru pro montáž turbíny a instalují ocelové výztuhy. Adaptér je poté umístěn na základy.
Do základů se umístí kabelové kanály a „dolije“ se beton.
Po vyzrání celé stavby následuje instalace tubusu větrné elektrárny pomocí speciálního jeřábu, na který se následně umístí gondola/rotor větrné elektrárny.
Lopatky jsou sestaveny na zemi a poté „vcelku“ vyzdvihnuty jeřábem a uchyceny na gondole. A větrná elektrárna už stojí. Ale aby i začala vyrábět, ještě je nutné …
… položit kabely desítky kilometrů kabelů a postavit více než 100 km cest, vybudovat sedm 33 kV/110k V rozvoden pro vyvedení výkonu a všechny je napojit do hlavní transformační stanice spojující projekt Fantanele do 400kV linky Constanta - Tulcea provozované společností Transelectrica (rumunská obdoba českého ČEPS). Prvních 139 větrníků se tak roztočí již v dubnu příštího roku, druhá část – 101 větrníků – začne vyrábět elektřinu už o rok později.