Vybudování přechodu přišlo obec na 150 tisíc korun, z toho téměř polovinu stálo bezpečné nasvícení „zebry“. Na osvětlení přispěla obci 69 tisíc korun Nadace ČEZ v rámci stále oblíbenějšího programu Oranžový přechod.
O vznik přechodu obec usilovala už dlouho. Hlavním problémem nebyly finance, ale byrokracie – schválení každého nového přechodu má totiž přísná pravidla a celý proces často brzdí úředníci.
„Mám velkou radost, že se nakonec všechno podařilo. Škola je spádovou obcí pro okolní obce Návsí i Košařiska a bezpečnost procházejících je naší prioritou. A mám samozřejmě na mysli hlavně děti, které mnohdy přebíhají silnici bez uvážení,“
Milíkov, ve kterém žije přibližně 1300 obyvatel, má totiž hned čtyři školy – dvě mateřské a dvě základní, vždy jednu s českým a druhou s polským vyučovacím jazykem. Každý den do nich chodí zhruba stovka školáků, a všichni se úterního slavnostního otevření přechodu zúčastnili i s nůžkami.
Města a obce mají možnost bezpečnost na rušných komunikacích v blízkosti škol, školek a další veřejných budov ovlivnit. Od roku 2013 běží grantové řízení Oranžový přechod Nadace ČEZ.
„V duchu základního bezpečnostního hesla na silnicích Vidět a být viděn podporujeme města a obce v budování osvětlených přechodů. V místech, kde se pohybuje hodně lidí včetně malých dětí, platí toto pravidlo dvojnásob,“
Milíkovu poskytla nadace grant na osvětlení přechodu 69.109 korun.
V loňském roce pomohla nadace s osvětlením 20 přechodů za 2,2 mil. korun, celkem bylo po celé republice podpořeno už 133 projektů v hodnotě 20,5 mil. Kč. Letos byly jen v Moravskoslezském kraji schváleny granty na osvětlení devíti přechodů – po jednom v Havířově, Doubravě, Hlučíně, Vřesině u Hlučína a pět v Orlové.