„České země patří v historii využívání vody pro výrobu elektřiny mezi průkopníky a technologické lídry, ostatně Kaplanovy turbíny dnes najdete ve vodních elektrárnách po celém světě. Voda je cenným zdrojem ekologické elektřiny a významně přispívá k hladkému chodu celé energetické soustavy. Ať už se jedná o velká vodní díla nebo maličké elektrárny na menších tocích. Plně si uvědomujeme, že se voda stává stále vzácnější, a proto hledáme možnosti její úspory všude, kde to jde. Spotřeba pitné vody v elektrárnách ČEZ loni klesla o výrazných 11 procent. Srovnání s rokem 2001 ukazuje dokonce dramatické 65% snížení odběru,“ poznamenal Daniel Beneš, předseda představenstva a generální ředitel ČEZ, a. s.
Voda a civilizace nabízí na šestadvaceti panelech různé pohledy na životodárnou tekutinu. Připomíná, jak je lidská existence závislá na vodě, přestože problém jejího nedostatku v Česku i jinde ve světě si většina lidí vůbec ani nepřipouští. Kurátor a spoluautor výstavy prorektor Univerzity Karlovy Miroslav Bárta upozorňuje, že voda není tématem politiků, organizací ani zájmových skupin, ale je součástí života nás všech.
„Výstava Voda a civilizace nemůže změnit svět. Může ale každého z nás inspirovat k tomu, aby o vodě skutečně přemýšlel a v rámci svých možností pro ni něco dělal. Můžeme přitom udělat mnohé – změnit naše chování, budovat, ne ničit. Je to na každém z nás. Na základě současných trendů a dostupných vědeckých dat je totiž prakticky jisté, že v důsledku zvyšování hladin moří a oceánů budou podstatné části států a někdy i celé státy zanikat. A to již v reálném čase do roku 2050, pokud zůstanou zachovány dosavadní trendy. Scénáře píšeme společně,“ říká Miroslav Bárta.
Fotografie ze všech kontinentů na velkoformátových v noci nasvícených panelech pocházejí z mnoha institucí a od řady autorů. Snímky zachycují například prameny Amazonky, výzkum chování velryb a delfínů i záběry vody v různých skupenstvích nebo ničivou povodeň v Praze v roce 2002. Začíst se lze i do textů řady světově uznávaných vědců. Celosvětový příběh vody je také rozšířen o panel věnovaný městu Mělník. Návštěvníci uvidí historické snímky vývoje krajiny v okolí soutoku, ale také aktuální fotografie z mělnické náplavky z loňského roku.
„Mělník leží na soutoku dvou největších českých řek. Proto nás téma výstavy, které poukazuje na klíčový význam vody na zemi, hned od začátku velmi zaujalo. Voda zde vždy byla, je a bude jednou z nejvýznamnějších součástí nejen kulturního života, ale také důležitou komoditou pro cestovní ruch a lodní dopravu. Výstava pod širým nebem je navíc v dnešní době i jednou zmála možností kulturního vyžití v našem městě. Věřím proto, že si lidé najdou cestu na náměstí nejen za krásnými fotografiemi, ale i poučením nebo alespoň zamyšlením nad něčím, co opravdu všichni bereme jako běžnou věc. Vůbec si při tom neuvědomujeme, že jednou může být vše naopak a voda prostě po otočení kohoutku z něj nepoteče,“ uzavírá Ctirad Mikeš, starosta Mělníka.