„Skupina ČEZ přeřadila v dekarbonizaci na vyšší otáčky: do konce tohoto desetiletí skončíme s uhlím v našich teplárnách a budeme z něj vyrábět jen minimum elektřiny v těch nejmodernějších elektrárnách. Místo toho postavíme 6 000 megawattů obnovitelných zdrojů. Zároveň chceme vyjít vstříc i našim zákazníkům, kteří se rozhodnou pro vlastní zdroj čisté elektřiny. Jsem rád, že díky partnerství s Komerční bankou budou moderní technologie dostupnější,“ uvedl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.
„Komerční banka se dlouhodobě hlásí k principům udržitelnosti. Cíleně podporujeme projekty, které pomáhají bojovat proti změnám klimatu a současně omezujeme financování projektů s negativním dopadem na životní prostředí. Chceme jít příkladem, a tak od ČEZ začínáme odebírat čistou elektřinu z obnovitelných zdrojů. Zároveň chceme společně odstraňovat bariéry, které brání rychlejšímu rozvoji obnovitelných zdrojů u našich zákazníků,“ vysvětluje Jan Juchelka, generální ředitel Komerční banky.
Slunce na střeše
Odborná veřejnost se shoduje, že největší potenciál z obnovitelných zdrojů v České republice má právě fotovoltaika. K dosažení striktních evropských cílů budou potřeba zejména velké pozemní zdroje, nicméně i solární elektrárny na střechách domácností, podniků a veřejných budov mohou výrazně pomoci. V kombinaci s trendem využívat prioritně lokální zdroje a také se zájmem zákazníků snížit účty za energie, jsou fotovoltaiky volbou číslo jedna. To dokazují i statistiky společností ČEZ Prodej a ČEZ ESCO: letos tyto dceřiné společnosti ČEZ instalovaly již 900 střešních FVE o výkonu 6,8 MW, což je téměř o třetinu více než za celý loňský rok.
ČEZ a Komerční banka zahájily spolupráci jak u střešních fotovoltaik pro domácnosti, tak pro obce a firmy. ČEZ Prodej (instalace pro domácnosti) poskytne klientům Komerční banky, kterým bude instalovat střešní fotovoltaickou elektrárnu, výhodu jednoho solárního panelu zdarma. ČEZ ESCO ve spolupráci s Komerční bankou a SGEF umožní obcím, firmám a dalším větším spotřebitelům pořídit si fotovoltaiku zcela bez počátečních investičních nákladů.
„Obce a firmy se po pandemii COVID potýkají s rostoucími cenami všeho a jejich rozpočty jsou pod tlakem. Zvyšuje se tak zájem o řešení bez vstupních investičních nákladů. Podobným způsobem už fungují naše projekty energetických úspor EPC i výstavba a provoz kogeneračních jednotek. Nyní tento model začneme ve spolupráci s Komerční bankou a SGEF aplikovat i u střešních fotovoltaických elektráren. Zákazník se nemusí starat o investici, administrativu ani provoz fotovoltaiky. Cena elektřiny z fotovoltaiky je navíc nižší, protože jde o vlastní výrobu, a tak odpadají síťové poplatky,“ říká generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.
Jak to funguje?
- ČEZ ESCO nainstaluje fotovoltaickou elektrárnu, ale zákazník platí jen za odebranou elektřinu, která je typicky levnější než ta odebraná ze sítě.
- ČEZ ESCO vyřídí veškerou administrativu a elektrárnu provozuje a servisuje.
- ČEZ ESCO může elektrárnu provozovat na dobu neurčitou, nebo ji může zákazník po 15 letech koupit za 1 Kč do vlastního majetku.
- Produkt je vhodný pro objekty s odběrem elektřiny 50 MWh/rok a více.
„ČEZ ESCO si již tento model vyzkoušelo u některých jednotlivých instalací. Pro jeho větší rozvoj však potřebovalo silného a stabilního finančního partnera, který se postará o financování celého schématu a zajištění kreditního rizika. Jsme rádi, že jsme se tímto partnerem stali právě my,“ doplňuje Eva Jiránková, obchodní ředitelka Société Générale Equipment Finance.
Další spolupráce
ČEZ s Komerční bankou spolupracuje i na dalších produktech a v oblastech týkajících se dekarbonizace a snižování emisí. ČEZ ESCO už v pobočkách Komerční banky instalovalo 12 dobíjecích wallboxů pro elektromobily a o dalších se jedná. Připravuje se také zmapování celkové uhlíkové stopy Komerční banky a strategie jejího snižování. Zároveň ČEZ a Komerční banka jednají o partnerství při dekarbonizaci českého teplárenství a těžkého českého průmyslu, což bude pro Českou republiku jako průmyslovou zemi závislou na uhlí jednou z velkých výzev při naplňování Zelené dohody pro Evropu.