„Průběžně realizujeme investiční akce na rozvoj, obnovu a posílení distribuční soustavy, tak abychom byli schopni připojovat požadavky našich zákazníků. Letos investujeme do rozvoje a na obnovu distribuční soustavy dokonce o 1,5 miliardy více než loni. Jedná se tak o historicky největší objem investic a staveb,“ vysvětluje Martin Zmelík, generální ředitel ČEZ Distribuce.
Ve srovnání s loňským rokem společnost ČEZ Distribuce investuje o miliardu korun navíc pro rychlejší připojení zákaznických požadavků především v oblasti fotovoltaických elektráren. Jen pro připomenutí: Společnost ČEZ Distribuce připojila k síti v loňském roce 52 109 fotovoltaických elektráren s instalovaným výkonem 605,5 MW. Z valné většiny se jednalo o střešní instalace na rodinných domech, cca 92,5 procent žádostí se týkalo mikrozdrojů do 10 kW na hladině nízkého napětí.
FVE první kvartál 2024
Zájem o připojování nových obnovitelných zdrojů v síti ČEZ Distribuce také letos roste a solární boom pokračuje. V letošním roce jsme už přijali a zpracovali 18,7 tis. žádostí na připojení výroben elektřiny. Z toho se v 18,1 tis ks jednalo o žádosti na připojení FVE a 126 ks na připojení větrných elektráren. Tzv. mikrozdroje neboli výrobny do 10 kW představují cca 70% žádostí. Podobným tempem pokračuje i fyzické připojení a uvedení výroben do provozu. Za první čtyři měsíce letošního roku jsme připojili 7,8 tisíce nových výroben s instalovaným výkonem 202 MW. Z pohledu počtu instalací představují FVE na hladině nízkého napětí 97% a z pohledu výkonu je to 42%.
Sdílení elektřiny a komunitní energetika
Od začátku letošního roku přijala ČEZ Distribuce 71 ks požadavků na zajištění (zprostředkování) sdílení elektřiny v bytových domech. Do sdílení se tedy plánuje zapojit dalších 71 skupin s 658 odběrnými místy. V loňském roce se jednalo především o menší skupiny a desítky žádostí, kdy typickým účastníkem sdílení byla skupina do 4 - 6 účastníků resp. odběrných míst. V letošním roce evidujeme více žádostí z panelových domů s 20 a více účastníky.
Energetici se také připravují na komunitní sdílení elektřiny, které by mělo dle tzv. LEX OZE II odstartovat letos v létě. Zákazníci budou moci zakládat energetická společenství (skupiny, jejichž členové si mohou sdílet elektřinu) a sdílet vyrobenou elektřinu Předpokládané spuštění Elektroenergetického datového centra (EDC) by mělo proběhnout 1.8.2024. EDC bude od tohoto data umožňovat a vyřizovat registrační proces sdílení elektřiny a žádosti zákazníků.
Detaily pro další zájemce je možno dohledat na webových stránkách Sdílení elektřiny | Homepage (cezdistribuce.cz)
Významné strategické stavby
Energetici nezapomínají ani na rozvoj, obnovu a provoz svého distribučního zařízení. Na západě Čech letos dokončí transformovnu Nejdek za 189 milionů korun. Nová transformovna umožní připojení nových zákazníků v budované průmyslové zóně Ostrov nad Ohří. Dále bude v letošním roce zahájena výstavba nové transformovny Nová Hospoda s předpokládanou cenou 270 milionů korun a rekonstrukce transformovny v Tachově za 219 milionů korun. V severních Čechách pak probíhá rekonstrukce transformovny Chomutov Jih, kde náklady stavby dosahují 186 milionů korun. V regionu energetici dále rekonstruují transformovny Děčín-východ za 142 milionů korun a Litvínov s předpokládanými náklady 152 mil. Ve středních Čechách bude zahájena z důvodu potřeby zajištění výkonu dané oblasti výstavba nové transformovny Pyšely za 212 milionů korun. Realizací bude umožněno připojení nových zákazníků a zajištění kvality sítě v této lokalitě. Práce probíhají také na transformovnách Sedlčany a Lišany, jejíž zařízení vyžadují komplexní obnovu za 120 a 160 milionů korun. Na východě Čech očekáváme dokončení výstavby nového vedení VVN 110 kV Polička – Svitavy v celkové délce 19 km za 250 milionů korun. Výstavba vedení umožní vyvedení výkonu plánovaných větrných elektráren v dané oblasti. Dále energetici zahájili v letošním roce rekonstrukci vedení VVN 110 kV Neznášov – Nová Paka v délce 30 km za 330 milionů korun a rekonstrukci transformovny Havlíčkův Brod s předpokládanými náklady 225 miliónů korun. Na Moravě letos energetici zahajují rozsáhlou rekonstrukci transformovny Prosenice s očekávanými náklady 513 milionů korun. V moravském regionu dále probíhá realizace významné transformovny Dětmarovice v hodnotě 580 miliónů korun, která je důležitá pro vybudování nového transformačního uzlu přenosové soustavy ČEPS a posílení kapacity distribuční sítě v oblasti severní Moravy. Dále probíhají komplexní rekonstrukce transformoven Dluhonice a Lískovec s očekávanými náklady 306 a 446 miliónů korun.