Celá unifikace oblasti Teplicka zahrnovala výměnu kompletní technologie distribučních trafostanic a napájecích transformoven a přenosových prvků vrchního i kabelového vedení vysokého napětí distribuční soustavy. Akce byla rozdělena do dvou etap, jež byly rozčleněny z ekonomického a dispečerského hlediska do dílčích částí, které již přesně definovaly rozsah unifikovaných oblastí, konkrétní technologie, úpravy v rozvodnách.
2 etapy unifikace
První etapa byla rozdělena na šest dílčích částí a zahrnovala kompletní střed města Teplic a kabelová vedení. Druhá etapa sestávala z pěti částí a věnovala se vrchnímu vedení z transformovny Chotějovice směrem do transformovny Teplice Jih. Jejich realizace byla naplánována v době jejich zadání od roku 2015 do 2019. Napětí 10 kV bylo dodáváno do celé teplické oblasti z pěti transformoven a mezitransformací 35/10 kV. U transformoven byla unifikací odstraněna mezitransformace, původní technologie 10 kV byla nahrazena 22 kV, provedla se výměna, přepojení nebo zřízení nových transformátorů vlastní spotřeby, výměna odpojovačů za nové, již dálkově ovladatelné.
„Cesta k tomuto cíli ale nebyla jednoduchá. Zahrnovala celé spektrum úkonů od zpracování oficiální koncepce unifikační oblasti Teplicka, zadání staveb, jejich inženýrink, vypracování projektových dokumentací až po samotnou výstavbu a postupné uvedení do provozu vč. manipulací, odstávek, náhradních řešení, nenadálých komplikací a finálního zanesení do geografického informačního systému,“ vysvětluje Karel Král, člen představenstva ČEZ Distribuce.
570 milionů korun a 148 km vedení
Rozsah unifikace zahrnoval 148 km vrchního i kabelového vedení vysokého napětí, 162 ks trafostanic a 5 transformoven. Do roku 2014 bylo zrealizováno 26 staveb za 180 mil. Kč. Od roku 2014 do poslední unifikační „přepínací“ stavby roku 2024 energetici zrealizovali celkem 79 staveb s příznakem unifikace. Dopracování unifikace teplické oblasti stálo dalších 392 milionů Kč včetně nákladu na samotnou technologii i nákladů na zpracování projektových dokumentací i majetkoprávních vypořádání.
Proč je důležitá unifikace
Zjednodušení distribuční soustavy, snížení počtu zařízení a prvků distribuční soustavy, snížení nákladů na výrobu, distribuci, údržbu, zvýšení účinnosti a přenosových vlastností (při zachování shodného průřezu), zvýšení spolehlivosti, stability a dodávky elektrické energie, snížení ztrát v distribuční soustavě až pětinásobně, distribuce elektřiny do vzdálenějších oblastí.