Projekt byl výjimečný v tom, že byl realizován v chráněném území, kde se nacházejí přírodní léčivé zdroje. Výkopové práce proto podléhaly řadě pravidel. Zároveň se jednalo o městskou památkovou zónu, kde je většina objektů prohlášena za kulturní nebo národní kulturní památku.
Přechod z parovodního vytápění na úspornější teplovodní si vyžádal renovaci potrubí, vnitřních rozvodů a otopných těles, stejně jako přestavbu kotlů. Jedenáct objektů bylo osazeno novými předávacími stanicemi. Modernizace povede k vyšší účinnosti zdroje i spolehlivosti celého systému zásobování teplem.
„Investicí lázně sníží jak energetické ztráty v rozvodné soustavě, tak v samotných lázeňských domech a dalších objektech, kde jsme provedli úpravy,“říká generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák. „Například délka hlavního rozvodného potrubí měří 3 kilometry, takže při přechodu z méně efektivního parního vytápění na účinnější teplovodní dochází k výrazným úsporám.“
Součástí projektu byla i realizace menší parní kotelny, kde se vyrábí pára sloužící k ohřevu přírodních minerálních koupelí v Inhalatoriu a hotelu Jurkovičův dům.ČEZ ESCO zároveň v lázních instalovala kogenerační jednotku, která bude sloužit jako další levný zdroj tepla.
„Práce proběhly za plného běhu lázní a jejich provoz nebyl rekonstrukcí narušen, což bylo důležité zejména v letošních chladnějších zimních měsících, kdy obvykle rekonstrukce rozvodů tepla neprobíhají,“ říká generální ředitel EVČ Václav Taubr.
„Pokud chceme poskytovat našim zákazníkům špičkové lázeňské služby, musíme mít samozřejmě v prvotřídním stavu i naše energetické hospodářství,“ uvedl generální ředitel Lázní Luhačovice Eduard Bláha. „Nový systém zásobování teplem je nejen ekonomicky výhodnější, ale také mnohem spolehlivější. Zároveň je pro nás teď jednodušší regulovat teplo v jednotlivých objektech.“
Hotel Jurkovičův dům
Horkovodní systém umožňuje regulovat teplotu samotné vody i nastavenou vnitřní teplotu v budovách. K tomu se používají jak termostatické ventily na samotném topení, tak teplotní čidla. Ta hlídají teplotu především ve větších společných místnostech, regulovaných zejména vzduchotechnikou. Úspora nákladů za energie dosáhne zhruba 3 milionů korun ročně.
O ČEZ ESCO:
ČEZ ESCO (Energy Service Company) je dceřiná společnost ČEZ, která komplexně pokrývá energetické potřeby firem, obcí a institucí všech velikostí, zajišťuje dodávky komodit, energetické audity a energetické poradenství, externí dodávky tepla a elektřiny, outsourcing provozu zákazníkových elektrických zařízení nebo výstavbu kogeneračních jednotek a instalaci fotovoltaických elektráren. Do ČEZ ESCO patří firmy AZ KLIMA, ČEZ Bytové domy, ČEZ Energetické služby, ČEZ ENERGO, ČEZ LDS, ČEZ Solární, ENESA a EVČ.
Více na: www.cezesco.cz
O Lázních Luhačovice, a. s.:
Akciová společnost Lázně Luhačovice založená v roce 1992 navazuje na tradici původní akciové společnosti z roku 1902. Lázně Luhačovice, a. s., je nestátní zdravotnické zařízení s celkovým počtem téměř 1300 lůžek. Každoročně poskytne služby okolo 34 tisíc hostům. Léčí se zde především onemocnění dýchacího ústrojí u dospělých i dětí. K lázeňské léčbě se využívají zdejší minerální vody v čele s Vincentkou. Akciová společnost Lázně Luhačovice tvoří společně s Léčebnými lázněmi Jáchymov, a. s., největší lázeňskou skupinu v ČR Spa & Wellness Nature Resorts.
Více na: www.lazneluhacovice.cz