Základním principem komplexního systému compliance management, který ČEZ postupně vybudoval, je nulová tolerance vůči jakékoliv formě korupčního jednání, ať již přímého, nebo prostřednictvím třetích stran. To, že má pro prevenci korupce a pro účinný boj proti ní nastavená dostatečně robustní opatření, která splňují mezinárodní standardy a zákonné požadavky, znovu potvrdil audit podle celosvětové normy ISO 37001:2016. Kontrola se zaměřuje nejen na existenci protikorupčních opatření a politik, ale také například na pravidelné analýzy rizik, proškolování zaměstnanců, či měření a vyhodnocování pokroku v této oblasti. Společnost ČEZ tuto certifikaci získala pro činnost útvaru nákup a související procesy vykonávané útvarem audit a compliance.
Potvrzení, že systém protikorupčního managementu plní mezinárodní normy ISO 37001, získala společnost ČEZ poprvé v roce 2021. Tehdy byl ČEZ první energetickou společností ve střední Evropě, která se mohla splněním norem pochlubit. Potvrzení certifikace systému na další tříleté období (do roku 2027) provedl certifikační orgán renomované mezinárodní společnosti TÜV SÜD.
„Dosažením recertifikace jsme potvrdili naši odhodlanost vytvářet pracovní prostředí, které je postavené na etických principech a bezúhonnosti. Pro naše zaměstnance jde o jasný signál, že i nadále budeme klást důraz na čestné jednání a respekt k pravidlům. A pro naše obchodní partnery je recertifikace důkazem, že jsou naše procesy transparentní a v souladu s nejvyššími standardy protikorupčního managementu,“ uvedla Barbora Dvořáková, ředitelka nákupu, ČEZ.
Mezinárodní organizace pro standardizaci (ISO) poprvé zveřejnila normu 37001 pro systémy protikorupčního managementu v říjnu 2016. Z velkých evropských energetik certifikací prošly například Iberdrola, ENGIE, Enel nebo Endesa.