Ročně ušetřit až 20 tisíc tun CO2. I takové jsou přínosy nového výkonu prvního bloku Jaderné elektrárny Temelín.
„Vyšší výkon nám umožní nahradit část výroby v uhelných elektrárnách. Je to v souladu s naší novou vizí Čistá energie zítřka, kdy uhelnou energetiku postupně nahradíme obnovitelnými zdroji a vyšším výkonem jaderných elektráren,“
Aktuálně ČEZ v jaderných elektrárnách ročně vyrábí přes 30 TWh. V následujících letech chce jejich bezemisní výrobu zvýšit o další dvě terawatthodiny a směřovat k šedesátileté životnosti.
Vyšší výkon při stejné spotřebě paliva
Vyšší výkon temelínského prvního bloku také znamená, že za hodinu je první blok schopen vyrobit o 4 MW více, tedy víc, než spotřebuje průměrná česká domácnost za celý rok. Z ročního pohledu je tak blok schopen bezemisní elektřinou pokrýt spotřebu většího českého města.
„Navýšení výkonu je výsledkem lepší účinnosti v nejaderné části elektrárny, kterou přinesly nové separátory. Výkon reaktoru zůstává stejný a nezvyšuje se ani spotřeba paliva,“
Nové separátory totiž umožňují lépe využít páru v nejaderné části elektrárny. Díky tomu pak může generátor dosáhnout vyšší výkon, aniž by se zvyšoval výkon reaktoru. (více info k výměně separátorů najdete zde: V Temelíně usadili na pozici obří separátory | Skupina ČEZ - O Společnosti (cez.cz))
Aktuálně je v provozu pět českých jaderných bloků. V Dukovanech jsou v provozu všechny čtyři bloky, v Temelíně z důvodu výměny paliva pokračuje plánovaná odstávka druhého bloku.
Původní projektový výkon temelínské elektrárny začínal na 2x981 MWe. Během 21 let provozu pak ČEZ výkon Temelína postupně zvyšoval při zachování nebo zlepšení bezpečnostních parametrů. Například v roce 2013 posunul výkon každého temelínského bloku díky využití projektových rezerv o čtyři procenta, tedy o 40 MWe. V letech 2014 a 2015 pak nové nízkotlaké rotory turbín přinesly další dvě procenta, což pro každý blok znamenalo dalších cca 20 MWe na výkonu. Před dvěma roky přineslo další 4 MWe odvodnění vysokotlakých dílů u turbín na obou blocích. Poslední navýšení, konkrétně 8 MWe, přidaly nové separátory. Od začátku provozu v roce 2000 činí celkový výkonový přírůstek jihočeské elektrárny 210 MWe, což odpovídá velkému uhelnému bloku.