Energetici díky drobným úpravám zvýšili teplotu vody primárního okruhu na výstupu z reaktoru o cca 2 °C z 298,4 na 300,4 °C. Díky tou mohou turbíny při optimálních podmínkách dodávat o 12 MWe vyšší elektrický výkon.
„Stejně jako u prvních dvou bloků předcházely zvýšení výkonu několikaleté přípravy a modernizace technologických i bezpečnostních systémů. Celý projekt zároveň naplňuje zadání bezpečně provozovat všechny naše jaderné bloky nejméně 60 let,“ vysvětluje člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.
Dukovany zvyšují efektivitu výroby průběžně. Po spuštění bloků v letech 1985-1987 byl výkon každého ze čtyř bloků Jaderné elektrárny Dukovany 440 MWe, což odpovídá i původnímu označení typu reaktorů. Díky rozsáhlým modernizacím energetici v roce 2012 zvýšili dosažitelný výkon každého z nich na 500 MWe a nyní pokračují v dalším využívání výkonových rezerv.
„Druhý a třetí blok už na zvýšeném výkonu provozujeme několik měsíců a stejný proces nás čeká ještě na posledním čtvrtém výrobním bloku, který by měl provozu na nový výkon dosáhnout v březnu příštího roku,“ dodává ředitel dukovanské elektrárny Roman Havlín.
Celkový dosažitelný výkon elektrárny se díky úpravám zvýší o 48 MWe na 2048MWe a roční výroba Jaderné elektrárny Dukovany by měla vzrůst o zhruba 300 000 MWh. Aktuální projekt zaměřený na zvyšování bezpečnosti a efektivity dukovanské elektrárny odstartoval v plném míře v roce 2020. Jeho součástí byl i přechod na šestnáctiměsíční palivový cyklus, který od roku 2023 zajistil delší výrobní intervaly. Stejným procesem prochází i druhý česká jaderná elektrárna v jihočeském Temelíně.