Hlavní hvězdou závěrečného koncertu v ostravském Domě kultury byl velšský pianista Llyr Williams s Koncertem pro klavír a orchestr č. 5 Ludwiga van Beethovena s doprovodem Filharmonie Pardubice. Druhá polovina koncertu patřila poslední Mozartově symfonii s přízviskem Jupiter. Večer vídeňských klasiků zároveň uctil 260. výročí narození druhého z nich i hlavní myšlenku letošního ročníku festivalu. „Tou byla mezinárodní spolupráce ve smyslu Shillerova a Beethovenova poselství ´Alle Menschen werden Brüder - Všichni lidé bratry jsou'. Chtěli jsme tak nahlas reagovat na vlnu terorismu a násilí, která v současnosti ochromuje celou společnost, a hudebním hlasem přispět k mezinárodnímu dialogu, vzájemné toleranci a spolupráci," uvedl ředitel Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj Jaromír Javůrek.
Ve znamení spolupráce proběhlo pět koncertních večerů včetně toho zahajovacího s velkolepě koncipovanou 3. symfonií Ludwiga van Beethovena v podání slavného symfonického orchestru z Drážďan a českého houslového virtuóza a zároveň prezidenta festivalu Ivana Ženatého. Letošní Janáčkův máj představil celkem 19 večerních koncertů a bohatý doprovodný program v sedmi městech Moravskoslezského kraje, konkrétně Třinci, Opavě, Dolní Lutyni, Kravařích, Ludgeřovicích a Krnově.
Nadace ČEZ podpořila konání festivalu prostřednictvím grantového řízení Podpora regionů, které je zaměřeno na rozvoj veřejně prospěšných projektů. „Festival Janáčkův máj patří mezi nejvýznamnější české kulturní akce. Vážíme si myšlenky letošního ročníku a těší nás, že jsme mohli být součástí projektu, který představuje špičkové umění z celého světa a navíc podporuje vzájemnou toleranci a spolupráci," řekla Michaela Žemličková, ředitelka Nadace ČEZ.