Přečerpávací vodní elektrárny – velkokapacitní a dlouhodobě nejefektivnější baterie sloužící jako pomyslná rychlá záloha celé energetické soustavy. Navzdory ne vždy příznivým klimatickým podmínkám uplynulých let průběžně navyšují svou produkci. Dalešice se v prvním pololetí blýskly výrobou 246,5 mil. kWh (za leden-červen 2017 to bylo 232,1 mil. kWh). Celkově pak tato jedna ze tří přečerpávacích elektráren v ČR dosud vyrobila více než 12 900 GWh elektřiny, což představuje kompletní spotřebu České republiky na téměř tři měsíce.
„Dalešice umí najet na plný výkon v čase pod 60 sekund, což z nich dělá v této disciplíně „nejrychlejší“ elektrárnu Skupiny ČEZ. Objem vody v plné horní nádrži jim umožňuje vyrobit v rámci jednoho cyklu téměř 2,3 milionu kWh, což je ekvivalent roční spotřeby 1 000 domácností,“ vypočítává přínos jubilantky ředitel divize klasická energetika ČEZ Ladislav Štěpánek. O schopnosti elektrárny rychle reagovat na situaci v elektrizační soustavě svědčí také fakt, že plně automatický přechod z čerpadla do turbíny, což je za celou elektrárnu v součtu absolutní změna 900 MW, trvá necelé 4 minuty a obrátí se průtok vody 600m3/s.
Hlavní hráz nádrže Dalešice, která při stavbě spolykala téměř dva miliony kubíku materiálu, je nejvyšší přehradní hrází České republiky i bývalého Československa a v současnosti je nejvyšší funkční sypanou hrází v Evropě. Má výšku od základové spáry asi 100 metrů, délka hráze přes údolí přesahuje 300 metrů a ve svých základech dosahuje šířka hráze rovněž 300 metrů. Průběh této obrovské stavby zachytil i film Jiřího Menzela s Janem Hrušínským v hlavní roli „Kdo hledá zlaté dno“, který bude promítán pro účastníky letošních oslav.
Ve spojení s vyrovnávací nádrží Mohelno, kde ČEZ provozuje malou vodní elektrárnu, slouží Dalešice také jako rezervoár chladící vody pro jadernou elektrárnu Dukovany.
Kompletní itinerář akcí ke 40 letům provozu Vodní elektrárny Dalešice najdete v příloze.
Přečerpávací vodní elektrárny v ČR slouží jako zdroj schopný rychlého najetí na plný výkon (v řádu desítek sekund) a operativního vyrovnání okamžité energetické bilance v elektrizační soustavě ČR. Zvýšené využívání přečerpávacích zdrojů je dáno nutností stabilizace energetické soustavy ČR ze strany provozovatele přenosové soustavy, která je zatěžována výrobou ze zahraničních i domácích obnovitelných zdrojů. Současně se projevuje také vyšší úroveň obchodování s vyrobenou elektřinou v době denních cenových špiček.