„Školní arboretum bylo založeno již v roce 1958, a to u domova mládeže v Sukově ulici. Jak šel čas tamní prostor už nestačil, takže vznikla v roce 1967 jeho druhá podstatně větší část kousek za Šluknovem v Kunraticích. Tu jsme jak odborné, tak hlavně i laické veřejnosti zpřístupnili v 90. letech minulého století. V důsledku klimatických změn a následnému napadení kůrovcem jsme bohužel museli v posledních třech letech některé poškozené dřeviny vykácet. V letošním roce pak došlo na rozsáhlou úpravu cest a rovněž hráze rybníka. Aby bylo možné doplnit druhovou skladbu jednotlivých stromů a keřů, je zapotřebí jejich nová výsadba. Ta je zaměřena na arboristické druhy České republiky, aby případný návštěvník byl informován o dřevinách, které jsou pro dané zeměpisné pásmo významné,“ říká s poděkováním Nadaci ČEZ za finanční přispění Rudolf Sochor, ředitel Střední lesnické školy a Střední odborné školy ve Šluknově.
Z jeho dalších slov vyplynulo, že arboretum má keřovou a stromovou část, včetně malého rybníka, přičemž se nachází necelé tři kilometry jihozápadně za Šluknovem. Je protkáno sítí cest tak, aby bylo možno jednotlivé druhy stromů pozorovat. Rovný i svažitý terén obsahuje jak suché, tak i podmáčené části a mrazovou kotlinu, která je z důvodu biodiverzity významná zvláště pro pozorování ročního přírůstku stromů. Ve střední části arboreta jsou umístěny pamětní desky rodáků a podél cest se nachází několik laviček. Celá plocha o rozloze více než 4,5 ha je oplocena, tudíž nehrozí poškození stávající zeleně ani nové výsadby okusem zvěří, případně poničení vandaly. „Zjednodušeně, je to obora beze zvěře, maximálně s veverkami a ptactvem, za to ovšem se vzácnými druhy dřevin,“ dodává s trochou nadsázky Rudolf Sochor.
Výsadbu nové či obnovu stávající zeleně v katastrech měst a obcí podporuje Nadace ČEZ prostřednictvím grantu Stromy již devět let. V rámci celé republiky tak bylo podpořeno bezmála 600 zelených projektů za téměř 60 milionů korun. „I když hlavním smyslem podpory je obnova stávající nebo výsadba nové zeleně ve městech a obcích, nebráníme se po letošní úpravě pravidel ani žádostem na obecní sady, parky či veřejné zahrady. Dlouhotrvající enormní zájem o grant Stromy pak vedl správní radu nadace i k rozšíření okruhu žadatelů, čehož například využila právě Střední lesnická škola a Střední odborná škola ve Šluknově. Nás přitom těší, že arboretum slouží nejen jako učební pomůcka, ale i k relaxaci laické veřejnosti,“ konstatuje Michaela Ziková, ředitelka Nadace ČEZ.
I když arboretum slouží především studentům v rámci praktické i teoretické výuky odborných předmětů, hlavně biologie, botaniky, pěstování lesů a nauky o prostředí nebo jako místo pro relaxaci, může do něj po domluvě zavítat i veřejnost v rámci výletů do přírody za poznáním. Konají se v něm také kulturní a sportovní akce, například Lesnický den či Military cross. Vzhledem k tomu, že je nejseverněji položeným objektem svého druhu v České republice a je zapsáno v seznamu světových arboret a botanických zahrad, mívá často zájem o jeho návštěvu odborná i laická veřejnost. Rovněž je častým cílem předem objednaných exkurzí žáků ze základních škol, především z Ústeckého, ale i Libereckého kraje. „Není divu, kromě lidově řečeno známé české klasiky je totiž v arboretu možné vidět i stromy a keře běžně rostoucí ve vzdálených oblastech - od Asie přes Evropu až po Severní Ameriku,“ uzavírá pyšně Rudolf Sochor.
Stromy vysazené nově v arboretu: brslen evropský, bříza bělokorá, buk lesní, dřín obecný, dub letní, dub šipák (pýřitý), dub zimní, habr obecný, hloh jednosemenný, hloh obecný, hrušeň polnička, jabloň lesní, jasan ztepilý, javor babyka, javor klen, javor mléč, jeřáb břek, jeřáb muk, jeřáb oskeruše, jeřáb prostřední, jilm drsný, lípa srdčitá, lípa velkolistá, líska obecná, mahalebka obecná, olše lepkavá, olše šedá, ptačí zob obecný, střemcha evropská, svída krvavá, trnka obecná, třešeň ptačí a zimolez obecný.