První sokolí pár v Jaderné elektrárně Dukovany zahnízdil na jaře loňského roku, díky kterému z něj za pár měsíců vzlétly hned čtyři sokolí mláďata, kterým energetici u příležitosti kroužkování dali jména Žofie, Pankrác, Servác a Bonifác. „V létě se sokolí rodina rozlétla do okolí a na podzim ornitologové u jednoho z mladých sokolů zaznamenali zranění křídla u Vlasatic, tedy 29 kilometrů od elektrárny. Proto jej odchytili a umístili do Záchranné stanice Rajhrad, kde proběhla jeho léčba,“ přiblížil ornitolog Václav Beran, který se společností ČEZ na podpoře hnízdění sokolů spolupracuje.
V Dukovanech ale nyní není jasné, zda z unikátního hnízda vylétnou mláďata sokola, nebo raroha velkého. Ten je o něco větší a zpravidla dokáže sokolí matku v souboji o hnízdo přetlačit.
„Jde o relativně malý projekt, který ale dobře ilustruje náš vztah k životnímu prostředí. Víme, že naše areály jsou pro hnízdění vzácných dravců vhodné, a proto děláme vše pro to, aby se jim u nás líbilo. Klíčové ale samozřejmě zůstávají naše hlavní záměry související se snižováním emisí, úsporou vody a další,“ doplňuje člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika společnosti ČEZ Bohdan Zronek.
Hnízdění sokolů stěhovavých podporuje ČEZ od roku 2011 např. ve svých elektrárnách Tušimice, Ledvice, Počerady, Prunéřov, Mělník, Trmice a v jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín. Celkem v průběhu 10. let z elektrárenských hnízd vylétlo 95 mladých sokolů. Sokol stěhovavý je kriticky ohroženým druhem, který z České republiky zcela vymizel, ale v posledních letech se podařilo populaci sokolů na naše území navrátit. Jejich hnízdiště se obvykle nachází ve výškách nad 100 m. V loňském roce hnízdilo na elektrárnách ČEZ 10 párů, což je rekord, jímž se nemůže pochlubit žádná společnost ve střední Evropě.