Jedna z loňských návštěv Elektrárny Mělník. Jednalo se o skupinu teplárenských odborníků z energetické společnosti Elektroprivreda BiH (Bosna a Hercegovina).
Prohlídky elektrárny jsou u většiny exkurzí koncipované jako pochůzka po technologiích Mělník II a Mělník III s výkladem o historii a současnosti celé lokality, včetně výhledu do budoucnosti. Návštěvníci si například mohou v rámci „dvojky“ prohlédnout turbogenerátory TG9 a TG10, pracoviště operátorů – společný velín výrobních bloků 9 a10. V případě elektrárny Mělník III jsou pak exkurze zaváděny na velín, do strojovny k turbogenerátoru a na střechu kotelny K11, z níž si lze z ptačí perspektivy prohlédnout celý komplex všech tří výroben a při pěkném počasí si i vychutnat panoramatický pohled na propojenou krajinu severních a středních Čech. Podle specifických požadavků se pak někteří návštěvníci ještě vydávají na prohlídku dalších technologií, jako jsou například elektro, odsíření, zauhlování, zpracování vedlejších energetických produktů a podobně.
Prohlédnout si tato místa je umožněno hlavně vysokoškolským studentům, kteří sbírají informace pro své budoucí seminářské práce. Tradičně si tak potřebné poznatky zaznamenali vysokoškoláci z katedry elektroenergetiky FEL ČVUT Praha a posluchači z fakulty strojní Technické univerzity v Liberci. Těm bylo umožněno prohlédnout si a navzájem srovnat všechny tři výrobní provozy, tedy nejen oba elektrárenské, ale i ten dnes již výhradně teplárenský v Teplárně Energotrans, dříve EMĚ I. Naopak právě jen Teplárna Energotrans, a to včetně prohlídky části trasy horkovodu vedoucího z Horních Počapel až do Prahy zajímala zástupce energetické společnosti Elektroprivreda Bosna i Hercegovina, kteří si přijeli pro cenné rady, náměty a zkušenosti, neboť chtějí podobným způsobem zajistit teplofikaci Sarajeva prostřednictvím od něj 35 kilometrů vzdálené elektrárny Kakanj.
Vzhledem ke své poloze je Elektrárna Mělník Skupiny ČEZ hlavně cílem základních a odborných škol jak ze středních, tak i severních Čech. Vloni si ji například prohlédli studenti VOŠ obalové techniky v nedalekém Štětí, dále přijeli středoškoláci ze SPŠ v České Lípě, pražského Gymnázia Duhovka, SOŠ technické a zahradní v Lovosicích, Gymnázia a SOŠ v Klášterci nad Ohří a SZŠ v Brandýse nad Labem. Deváťáci a jejich pedagogický doprovod pak byli ze ZŠ Hošťka na Litoměřicku a ZŠ Kobyly na Liberecku.
Dvě velmi početné skupiny středoškolských studentů dorazily i ze zahraničí. V prvním pololetí si tradičně přes cestovní kancelář objednala exkurzi pro své žáky, pedagogický doprovod a tlumočníka švýcarská Berufsfachschule. Ve druhém pololetí to pak byla německá Kaufmännischen Schulen Wagen z Kaestle. Bez zajímavosti není ani to, že také mezi vysokoškoláky liberecké Technické univerzity byli tři zahraniční studenti, a to z Egypta, Indie a Ukrajiny.
Elektrárna Mělník je ze všech výroben ČEZ nejblíže Praze - leží přibližně třináct kilometrů pod soutokem Labe a Vltavy. Skládala se původně ze tří technologických celků EMĚ I, EMĚ II, EMĚ III, vybudovaných postupně v rozmezí konců šedesátých a sedmdesátých let jako komplex kondenzačních elektráren spalujících hnědé uhlí dopravované vlaky ze severočeských a západočeských dolů. V současnosti činí instalovaný výkon bloků v Mělníku 4 x 60 MW (původní EMĚ I – dnes Teplárna Energotrans, jíž v rámci Skupiny ČEZ provozuje dceřiná společnost Energotrans, a.s.), 2 x 110 MW (EMĚ II) a 1 x 500 MW (EMĚ III). Obě patří mezi klasické uhelné zdroje ČEZ, a. s. Více na: http://www.cez.cz/cs/vyroba-elektriny/uhelne-elektrarny/cr/melnik.html.