Prohlédnout si vodní turbínu, virtuálně zkusit teplotu kotle, rozhlédnout se z vršku větrné elektrárny nebo nahlédnout až do útrob jaderného reaktoru. To všechno je možné během unikátních virtuálních prohlídek infocenter společnosti ČEZ. Ty jsou v první fázi určené 2. stupni základních škol a středním školám. Trvají jednu vyučovací hodinu a jsou optimalizované pro vzdálený přístup skupin žáků. Na základě dohody s vyučujícím je povede vždy zkušená průvodkyně nebo průvodce.
„Ročně do našich infocenter v celé České republice dorazí přes 240 tisíc lidí, což letos samozřejmě možné není. Ale máme unikátní počítačové modely elektráren a skvělé odborné průvodce, kterým se po návštěvnících stýská. Proto jsme se rozhodli, že žáky a studenty elektrárnami provedeme alespoň virtuálně a zároveň pomůžeme školám, které se potýkají s rozdělením výuky,“ vysvětluje vedoucí infocenter Skupiny ČEZ Kateřina Bartůšková.
V případě zájmu stačí jen kontaktovat průvodce na stránkách https://www.cez.cz/elektrizujici-hodina-fyziky a získat termín virtuální prohlídky. Ta je vždy řízená zkušenou průvodkyní či průvodcem. Účastníkům vysvětlí nejen způsob výroby, ale vezme je přímo do provozu, včetně míst, do kterých se například ani sami zaměstnanci za běžného provozu nedostanou.
„Denně máme řadu dotazů, ve které vlně otevřeme. Loni jsme tady měli přes 20 000 žáků a studentů a víme, že možnost exkurzí a názorné výuky školám chybí. Touto formou je alespoň částečně nahradíme. Navíc je opravdu vezmeme úplně dovnitř, prohlédneme si nejpřísněji střežené části, kromě reaktorového sálu vezeme třídu třeba do obří chladicí věže, nebo skladu použitého paliva,“ doplňuje administrátorka temelínského infocentra Hana Marečková.
Od středy 25. listopadu se školám virtuálně otevírají celkem čtyři elektrárny. Kromě Dukovan a Temelína je to hradecká vodní elektrárna Hučák, která nabídne přehled obnovitelných zdrojů energie, a princip výroby energie v nejmodernější uhelné elektrárně si žáci osvojí v Ledvicích. Možnost řízených virtuálních prohlídek elektráren zatím platí po dobu ochranných opatření souvisejících s pandemií koronaviru.
Zbrusu nové virtuální prohlídky provozů doplňují pestrou nabídku vzdělávacích aktivit, které Skupina ČEZ nabízí dětem i učitelům navzdory epidemii. V on-line prostředí například pokračují interaktivní besedy Energie – budoucnost lidstva, v plném proudu je oblíbená fyzikální soutěž Vím proč o 200 000 korun i řada menších soutěží pro všechny věkové kategorie na vzdělávacím portálu www.svetenergie.cz. Zároveň Nadace ČEZ podporuje neziskové organizace, které zajišťují výpočetní techniku pro děti ze sociálně znevýhodněných rodin.