Ve čtvrtek se u malé vodní elektrárny Spálov nedaleko Semil sešlo 12 energetiků, aby zde zasadili 30 ovocných stromů, 23 habrů, 9 ostružin. Ovocné stromy dosahovaly výšky až dva metry a jednalo se o švestky, hrušně a jabloně. Ovocnou alej doplnily habry o výšce kolem jednoho metru a keře sladkých ostružin. Vzhledem ke kamenité půdě a velkému počtu stromů pracovníkům pomohl malý bagřík, který snadno vyhloubil jámy pro nové sazenice stromů a keřů. Ke všem stromkům byly umístěny podpůrné kůly.
„Sešli jsme se tu skvělá parta a jsme všichni rádi, že můžeme něco udělat pro naše životní prostředí. Sama lokalita u malé vodní elektrárny Spálov je moc pěkná a cílem mnoha turistů, kteří zde obdivují místní přírodu. Ovocná alej tak bude nejen pro ně zpestřením, ale budou moci mlsat i sladké plody ovoce a další plus je potrava pro včelky,“ říká s úsměvem Petr Tremer ze společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje.
V pátek kolegové u malé vodní elektrárny Přelouč v Pardubickém kraji zasadili 4 vzrostlé javory babyky. Pomocnou ruku podal odborník z organizace Sázíme stromy. „Připravili jsme vzrostlé asi dvou metrové stromky, které pomohu kolegům zasadit. Správný postup výsadby je velmi důležitý pro zakořenění a správný růst stromků, důležitá je i zálivka a ukotvení stromu, chybět nesmí ani pletivo proti okusu,“ doplňuje Pavel Jůn z organizace Sázíme stromy.
„Jsme rádi, že jsme kolem elektrárny zpříjemnili prostředí a ještě pomohli přírodě. Příjemné bylo strávit společně den v podzimní přírodě,“ pochvalují si účastníci dobrovolnického sázení.
Již v roce 2019 přitom Skupina ČEZ přijala závazek vysadit za každého zaměstnance v Česku jeden strom. Po dosažení této mety jich bude kolem 23 000, Bohužel, vzhledem k neustále se měnícím pravidlům během vleklé koronavirové krize, kdy se restrikce střídaly s uvolňováním a naopak, se zatím energetici k výsadbě nových stromů příliš nedostali. Doposud tak dobrovolníci zvládli obohatit krajinu na různých místech republiky o 14 446 sazenic různých dřevin.
O sázení stromů je mezi zaměstnanci Skupiny ČEZ velký zájem. „Spoustu našich lidí řádění kůrovce osobně zasáhlo, když byli svědky nuceného kácení lesů blízko jejich domovů. Chtějí proto přiložit ruku k dílu při obnově porostů tak, aby si krásu a rozmanitost lesa mohly v budoucnu užít i jejich děti či vnoučata,“ říká Michaela Chaloupková, členka představenstva a ředitelka divize správa.
Předloňská pilotní akce sázení stromů proběhla za účasti zhruba 70 energetiků ve třech lokalitách, konkrétně na Vysočině, v Beskydech a ve Středočeském kraji. Zde se pod dohledem odborníků vrátily do přírody díky 7 300 sazenicím buky, jedle, duby a olše. Kombinace dřevin, které jsou v daném regionu původní, má přitom do budoucna zaručit větší odolnost nově vysázených lesů. Vloni se pak měla nová výsadba lesů uskutečnit hned v sedmi regionech s nabídkou devíti termínů, přičemž se na ni dle lokality přihlásilo téměř 200 zaměstnanců Skupiny ČEZ. Jarní výsadba nemohla proběhnout vůbec (stejně tak i letos) a z podzimní se kvůli covidu stihly zrealizovat jen dvě, a to právě na Domažlicku a v Českém Švýcarsku.
Závazek „za každého zaměstnance strom“ není ovšem jedinou aktivitou Skupiny ČEZ co se nové zeleně týče. Výsadbu dalších více než 100 tisíc stromů a keřů v obcích a městech podpořila za posledních deset let v rámci grantu Stromy i Nadace ČEZ částkou přesahující 60 milionů korun, což obnáší na 600 projektů v rámci celé republiky. Největší kus práce ovšem Skupina ČEZ odvádí v rámci rekultivací krajiny po těžbě uhlí. Od roku 2004 eviduje více než 11 milionů vysazených sazenic. Nejedná se pouze o lesní porosty – část rekultivací spadá do zemědělského typu, kde se zakládají i nové sady, vinice, nebo jiná zeleň.