Češi ani letos nepolevují v zájmu o tzv. technickou turistiku. Podle statistik návštěvnosti Infocenter Skupiny ČEZ jich za první pololetí letošního roku dorazilo celkem 84 558. Meziročně tak k elektrárnám dorazilo o 6,2 % lidí více, loni to bylo 79 624 návštěvníků. Hlavní část sezóny z pohledu Infocenter je navíc v plném proudu až nyní – většina lokalit totiž zaznamenává vrchol návštěvnosti právě o letních prázdninách. Za celý loňský rok se počítadlo návštěvnosti Infocenter a provozů Skupiny ČEZ zastavilo na historicky nejvyšší hodnotě 224 357 lidí.
Nejsilnějším magnetem zůstává jeden z „divů“ České republiky – přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách, kterou si za prvních šest měsíců nenechalo ujít 28 477 turistů (loni 26 990, tj. 5,5% nárůst). To lokalitu řadí mezi nejnavštěvovanější turistické cíle Olomouckého kraje. Celkově už Dlouhé stráně vidělo více než milion lidí. S ohledem na umístění v chráněné krajinné oblasti je exkurze rozdělena na dvě části – první zahrnuje prohlídku Infocentra, dolní nádrže a samotné elektrárny v nitru skalního masivu, druhá návštěvu horní nádrže s výhledem na Jeseníky, kam turistu pohodlně dopraví 6sedačková lanovka.
Velkým lákadlem zůstávají i obě jaderné elektrárny. Do jihočeského Temelína se o bezpečné výrobě elektřiny z jádra přijelo přesvědčit 16 889 návštěvníků (nárůst o 3,4 %). Infocentrum v Dukovanech, kterým od roku 1994 prošlo přes půl milionu lidí, přilákalo 15 361 návštěvníků (1,4% růst oproti 15 150 lidem loni). Obě jaderné elektrárny zajišťují prohlídky hned v několika cizích jazycích, a mezi účastníky exkurzí proto ani v roce 2017 nechyběly stovky zájemců z většiny kontinentů světa.
Více než 6 tisíc zájemců o energetiku dorazilo do Hradce Králové a Dalešic. Královéhradecké Infocentrum umístěné v secesní budově malé vodní elektrárny Hučák je zaměřené na obnovitelné zdroje energie (6 163 návštěvníků), interaktivní formou představuje principy a možnosti energetických zdrojů založených na využití síly vody, větru, slunce, biomasy, atd. Přečerpávací vodní elektrárna Dalešice (6 865 lidí) zase demonstruje výhody a možnosti těchto obrovských energetických baterií pro celou českou elektrizační soustavu.
Setrvalou popularitu hlásí také z vltavských Štěchovic (2283 lidí) nebo z šumavských malých vodních elektráren Vydra a Čeňkova Pila (1 955).
Výrazně stoupla návštěvnost v Infocentru klasické energetiky umístěného v prostorách Nového zdroje v Ledvicích (2 613 lidí). Na jaře tam otevřeli jeden z magnetů celé sezóny Infocenter ČEZ – novou 144 metrů nad zemí umístěnou vyhlídku ze střechy nejvyšší industriální budovy v České republice.
Více o Infocentrech Skupiny ČEZ v ČR www.cez.cz/infocentra
Věděli jste, že…
- přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně – jeden z „divů světa“ – disponuje největší reverzní vodní turbínou v Evropě – o instalovaném výkonu 325 MW?
- chladicí věže temelínské elektrárny jsou vysoké155 metrů, každá o hmotnosti 27,5 tisíce tun?
- v dukovanské jídelně se v běžný pracovní den vydá přibližně 1 400 porcí obědů a každoročně se v místní prádelně vypere zhruba 100 tisíc kg prádla? (během odstávek množství prádla stoupá z běžných 350 kg až na 800 kg za směnu - kvůli opakovaným vstupům velkého počtu lidí do kontrolovaného pásma)
- malá vodní elektrárna Čeňkova Pila nepřetržitě už od roku 1912 využívá vody pocházející z šumavských slatí k výrobě ekologické elektřiny?
- stovky nadšenců dorazí každoročně druhou sobotu v červnu u příležitosti Dne otevřených dveří k větrným elektrárnám ve Věžnicích na Vysočině?